10 podstawowych zasad wspinaczki

Jak wspinać się efektywnie? Co robić, żeby nie nadwyrężyć się na ściance czy skałkach? Odpowiedź w artykule!

1. Zadbaj o odpowiednia rozgrzewkę
Rozgrzewka jest nieodłącznym elementem każdego treningu. Powinieneś poświęcić na nią około piętnastu minut. Pamiętaj o tym, aby wybierać energiczne ćwiczenia aerobowe, które pozwolą na rozgrzanie wszystkich partii mięśni.

2. Wyznacz sobie cele treningowe
Trenowanie bez wyznaczonych celów jest znacznie mniej efektywne i na dłuższą metę nie przynosi wymiernych korzyści. Wybierz swój plan treningowy, a następnie doskonal swoje umiejętności w tym kierunku bez względu na to czy będzie to pierwsze wspinanie na prawdziwych skałach, wyprawa w Himalaje czy Tatry. Liczy się wyznaczenie sobie celu oraz jego konsekwentna realizacja. Dzięki takiej postawie szybciej osiągniesz to, czego pragniesz we wspinaczce.

3. Nie zapominaj o własnym bezpieczeństwie
Wspinanie dostarcza wiele emocji oraz adrenaliny, pomimo tego nie możesz zapominać o bezpieczeństwie. Zignorowanie podstawowych zasad może się dla ciebie skończyć poważną kontuzją lub śmiercią.

4. Stopniowo zwiększaj poziom trudności
Według ekspertów i wieloletnich praktyków należy zwiększać obciążenie o dwadzieścia procent każdego roku. Można tego dokonać poprzez zwiększoną intensywność wspinaczki oraz jej częstotliwość.

5. Rób sobie przerwy od wspinania
Pomimo intensywnych treningów i radości jaką daje ci wspinanie, powinieneś robić sobie przerwy. Trenerzy zalecają nawet miesięczny urlop od wspinaczki w skali roku. Dzięki temu twój organizm będzie miał szansę na zregenerowanie się, a także zwiększysz swoje szanse na uniknięcie kontuzji lub wypalenie się psychiczne.




6. Motywuj się
Pomimo tego, że uwielbiasz się wspinać, powinieneś także pamiętać o stałym utrzymaniu odpowiedniego poziomu motywacji. Doceniaj najważniejsze dla ciebie aspekty wspinaczki, a także wytyczaj sobie coraz to nowsze i odważniejsze cele.

7. Nie ignoruj własnego organizmu
Przebieg treningu staraj dopasować się do potrzeb swojego organizmu, a ogólnej kondycji, stażu wspinaczkowego oraz wieku.

8. Dbaj o różnorodność treningów
Urozmaicony trening pozwoli ci na wszechstronny rozwój, a także nie znudzi.

9. Odpoczywaj
We wspinaniu nie chodzi o to, aby robić coś na siłę. Przekraczanie własnych granic jest bardzo ważne, ale nie można zapominać o odpowiedniej dawce odpoczynku. Wsłuchuj się w potrzeby własnego organizmu i odpoczywaj, kiedy tego potrzebujesz.

10. Nastaw się na ciężką pracę
Jeżeli chcesz osiągać sukcesy we wspinaniu, musisz się liczyć z tym, że będzie wymagało to od ciebie poświęcenia sporej ilości czasu, a także włożenia wysiłku. Żmudne budowanie formy i wypracowywanie techniki może być bardzo nużące, ale tylko małymi krokami, bez dróg na skróty, dojdziesz do dobrych efektów.