10 powodów, dla których warto uprawiać sport.

W dzisiejszym świecie, pełnym pośpiechu i pogoni za pieniądzem, coraz rzadziej mamy okazję do uprawiania sportu. Całe dni zajmuje nam praca. Po powrocie do domu mamy ochotę już tylko na odpoczynek na kanapie. A może zamiast poddawać się wieczornemu zmęczeniu, spróbujmy wyjść na świeże powietrze i poruszać się trochę?

Aktywność fizyczna przynosi organizmowi wiele korzyści.

Oto 10 powodów dla których warto uprawiać sport.
1. Zmniejszenie wagi ciała – dzięki ruchowi możemy zgubić nawet kilka kilogramów. Efekt ten osiągniemy bez stosowania wyrzeczeń kulinarnych, czyli diety!

2. Ubytek kilku lat – osoby uprawiające sport wyglądają młodziej, niż wskazywałby na to ich pesel.  Nie powinniśmy się zatem dziwić, gdy podczas kupowania alkoholu zostaniemy poproszeni o okazanie dowodu osobistego. Pochwałom naszego młodego wyglądu nie będzie końca.  A któż z nas nie lubi być komplementowany.

3. Samopoczucie – zdecydowanie ulega poprawie! Nawet krótki spacer z psem pozwoli nam się odprężyć po całym dniu pracy. Aktywność fizyczna przyczynia się do zwalczania stanów depresyjnych.

4. Wydłużenie życia – regularne treningi przedłużą nasze życie, ponieważ spowalniają procesy wytwarzania wolnych rodników. Regularny wysiłek fizyczny powoduje wydzielanie małych ilości hormonu wzrostu, który działa odmładzająco na dorosły organizm.

5. Smukła sylwetka -  ruch sprawia, że tłuszczyk zamienia się w tkankę mięśniową. Napięte mięśnie i skóra dają efekt smukłej, wysportowanej i młodej sylwetki. Prostują się przygarbione plecy, brzuch przestaje wystawać, znikają niepożądane fałdki tłuszczu, ubrania na ciele dobrze się układają. Można bez żadnych obaw wyjść  w kostiumie kąpielowym na plażę czy basen.

6. Poprawa wytrzymałości organizmu  – dzięki ruchowi zwiększy się siła, jędrność i elastyczność mięśni. Kolejnymi plusami uprawiania sportu może być wzmocnienie stawów oraz wzrost gęstości kości, co pozwoli uniknąć osteoporozy w podeszłym wieku. 

7. Układ krwionośny i serce – dzięki aktywności ruchowej stabilizuje się ciśnienie krwi. Obniża się poziom cholesterolu i trójglicerydów, co powoduje zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia w organizmie zawału serca i udaru mózgu. Zwiększa się wydolność mięśnia sercowego. Polepsza się ukrwienie wszystkich organów wewnętrznych, tkanek oraz mięśni.

8. Układ odpornościowy –  gdy uprawiamy sport ryzyko zachorowania zmniejsza się, gdyż system immunologiczny zostaje wzmocniony.

9. Układ oddechowy – regularny trening powoduje zwiększenie wydolności płuc, co pozwala na dostarczanie organizmowi większej ilości tlenu.

10. Układ hormonalny – hormony stresu (adrenalina, kortyzol) usuwane są skuteczniej z organizmu. Wytwarzany są za to endorfiny (hormony szczęścia), dzięki którym nasze samopoczucie znacznie się poprawia. Regularne ćwiczenia obniżają poziom estrogenu, który  powodując przyrost komórek endometrium oraz nabłonka piersi może mieć działanie rakotwórcze.

Autorem tekstu jest Radek Jobski
www.radekjobski.pl