Atrakcje Bieszczad

Największą atrakcją Bieszczadów są oczywiście wspaniałe góry z wieloma szlakami pieszymi. Najwyższym szczytem gór jest Tarnica (1346 metrów n.p.m) z charakterystycznym metalowym krzyżem. Szczególną popularnością wśród turystów cieszą się również Połoniny (Caryńska i Wetlińska). Połoniny to z jednej strony nazwy szczytów, z drugiej natomiast nazwa formacji roślinnej trawiastej właściwej dla Bieszczad.

Bieszczady wyróżniają się również niezwykłą fauną – mieszka tam bowiem kilka gatunków niespotykanych w innych częściach naszego kraju. Przede wszystkim jest to wąż Eskulapa, niejadowity wąż-dusiciel, którego rozmiary mogą przekraczać dwa metry. Poza wężem Eskulapa na bieszczadzkich szlakach można spotkać również wilka, rysia, żbika, a nawet niedźwiedzia czy żubra! Jak wspomniano, w Bieszczadach istnieje bardzo niewiele schronisk, co wynika m.in. ze złożonej i często tragicznej historii tego regionu. Jej symbolem w Bieszczadach jest również duża liczba cerkwi – prawosławnych i greckokatolickich, z których duża część stoi pusta i opuszczona. Cerkwie te z pewnością zainteresują turystów z zacięciem krajoznawczym.



Osoby, które prócz rozrywek górskich szukają odpoczynku także nad wodą, z pewnością ucieszą się na myśl o relaksie nad zbiornikiem Solińskim. Zbiornik ten powstał w 1968 roku jako miejsce retencji wody i ochrona przed ewentualnymi powodziami. Z wody zbiornika korzysta również elektrownia wodna. Dzięki utworzonemu zbiornikowi, znacząco wzrosła atrakcyjność turystyczna okolicznych wsi (przede wszystkim samej wsi Solina, a także uzdrowiska Polańczyk). Zbiornik Soliński jest obecnie silnie wykorzystywany turystycznie, pływają po nim żaglówki i stateczki dla turystów, wielu turystów uprawia również windsurfing. Do innych bieszczadzkich atrakcji należy również przejażdżka kolejką wąskotorową (Bieszczadzką Kolejką Leśną), a także wizyta na Krzemieńcu – bieszczadzkim szczycie, na którym zbiegają się trzy granice: polska, ukraińska i słowacka.



Poszukując noclegu w Bieszczadach mamy do wyboru dwie najbardziej rozpowszechnione formy – wybór kwatery prywatnej lub… własnego namiotu. W Bieszczadach spotkamy niewiele hoteli i eleganckich pensjonatów, wszędzie jednak spotkamy się z gościnnością mieszkańców i wspaniałą niezwykłością gór.
 

Autorem artykułu jest Edyta

http://www.noclegi-online.pl/noclegi-bieszczady