Bielizna termoaktywna

Jogging, jazda na rowerze, jazda na nartach? Nie ważne jaki sport uprawiasz. Prawie każda dyscyplina będzie przyjemniejsza, jeśli odpowiednio wyposażysz swoją garderobę. Chodzi o specjalistyczną bieliznę – bieliznę termoaktywną.

Zadaniem bielizny termoaktywnej jest odprowadzanie potu i pary wodnej z powierzchni skóry, która ma pozostać sucha nawet w przypadku bardzo intensywnej aktywności fizycznej. Jest to możliwe dzięki specjalnej konstrukcji włókien tkaniny, która jest lekko włochata na zewnątrz, elastyczna i jednocześnie ażurowa, dzięki czemu szybciej odparowuje wilgoć niż ją wchłania. Szybkie odparowywanie wilgoci to zasługa różnicy temperatury pomiędzy ciałem i otoczeniem.

W zależności od rodzaju uprawianego sportu, wybiera się różne rodzaje bielizny. Bielizna o najgrubszym splocie włókien ma największe właściwości termoizolacji, ale najsłabiej odprowadza wilgoć. Używa się je tylko podczas wysokogórskich wypraw. Bieliznę o średniej gruości zakłada się na przykład pod kombinezon narciarski, jeśli chce się wyszaleć na stoku. Natomiast kolarze i biegacze zakładają bieliznę termoaktywną z bardzo lekkiej tkaniny, wyglądającej nawet jak siatka. Taki rodzaj koszulki czy majtek nie daje poczucia komfortu cieplnego, bo latem jest to zupełnie niepotrzebne, za to doskonale radzi sobie z potem – skóra jest sucha.

Z czego robi się tą cudowną bieliznę? Najczęściej używa się włókien o nazwie rhovyl – syntetyczne włókno wykonane z polichlorku winylu – lub coolmaxu – materiału, który idealnie odprowadza pot, ale nie zapewnia komfortu cieplnego. Najlepsze rodzaje bielizny pokryte są jonami srebra, które działają antybakteryjnie i likwidują przykry zapach. Wybierając bieliznę należy kierować się przede wszystkim jej grubością, przeznaczeniem (na jaką porę roku i do jakich rodzajów sportów się nadaje) oraz rozmiarem, bo bielizna musi być dopasowana do kształtu ciała.

Należy po każdy użyciu wyprać bieliznę, bo ma ona bezpośredni kontakt ze spoconym ciałem. Sposób prania określa metka przy odzieży – każdy producent może podawać nieco inną instrukcję. Generalnie bieliznę termalną należy prać w temperaturze nie przekraczającej 30 stopni Celsjusza. Nigdy nie wolno używać proszku do prania, bo membrana odprowadzająca wilgoć straci swoje właściwości. Najlepiej dodać do wody specjalny płyn do prania odzieży termoaktywnej. Nigdy nie płucze się takiej bielizny płynem do płukania.


Artykuł pochodzi z: http://artykulis.pl/sport/bielizna-termoaktywna.html