Bodo

Miejscowość Bodo jest stolicą okręgu Nordland w północnej Norwegii. Region ten nazywany jest ?Krajem północy? i jest to najdłuższy okręg Norwegii, liczący 600 km. Co ciekawe w najwięższym miejscu liczy on zaledwie 10 km szerokości. Od wschodu region ten graniczy ze Szwecją a od zachodu z Oceanem Atlantykiem (Morze Norweskie). Miasto to jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania całego regionu oraz Norwegii Północnej.

OPIS I POŁOŻENIE

Miejscowość Bodo jest stolicą okręgu Nordland w północnej Norwegii. Region ten nazywany jest ?Krajem północy? i jest to najdłuższy okręg Norwegii, liczący 600 km. Co ciekawe w najwęższym miejscu liczy on zaledwie 10 km szerokości. Od wschodu region ten graniczy ze Szwecją a od zachodu z Oceanem Atlantykiem (Morze Norweskie). Miasto to jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania całego regionu oraz Norwegii Północnej.
Dodatkową atrakcją, jako iż Bodo leży na północ od koła podbiegunowego, jest występowanie w tym rejonie zjawiska dnia polarnego. Od 4 czerwca do 8 lipca słońce nie zachodzi i trwa tzw. dzień polarny. Natomiast typowa noc polarna tutaj nie występuje z powodu ugięcia się promieni słonecznych, jednak od grudnia do stycznia słońce, z powodu położonych na południu gór, nie jest widoczne.


MOŻLIWOŚCI SPORTOWE

Okolice Bodo to przede wszystkim niepowtarzalna i urzekająca natura, jest ono otoczone od południa górami Borvasstindene a od północy wyspą Landegode i Lofotyami. Słynie z przepiękny wybrzeży, które zachwycają swoim urokiem. Niepowtarzalny klimat i widoki doceniają liczni żeglarze, którzy decydują się na żeglowanie w tym rejonie. Taka wyprawa zapewnia niepowtarzalne przeżycia oraz wspaniałe wspomnienia. Bardzo popularne są oczywiście wycieczki łodziami pasażerskimi wzdłuż niesamowitego archipelagu.
Ciekawym i równie popularnym sposobem na przeżycie przygody jest spływ kajakowy w świetle dnia polarnego. Dla amatorów mocnych wrażeń doskonała okaże się szalona przejażdżka pontonem, odbijającym się od morskich fal. Natomiast amatorom jazdy na nartach do gustu na pewno przypadną trasy Bodomarki.
Będąc w okolicy Bodo koniecznie trzeba się wybrać kilkanaście kilometrów dalej (ok. 30 km) i zobaczyć Saltstraumen, najsilniejszy na świecie prąd wodny. Ten widok w całej okazałości pokazuje potęgę sił natury. Saltstraumen to także bardzo popularne miejsce do nurkowania oraz wędkowania. Jest ono ogólnie znane jako miejsce obfitości ryb takich jak dorsze, zębacze smugowe, halibuty i czarniaki. Każdy zapalony wędkarz wie, iż w tym miejscu padł światowy rekord złapanej na wędkę ryby ważącej aż 22,7 kilograma ( rekordową ryba był czarniak). Istnieje możliwość wędkowania z brzegu bądź łodzi.
Należy pamiętać, iż okolice Saltstraumen są bardzo niebezpieczne. Czujność należy zachować nawet gdy woda z pozoru wydaje się spokojna, gdyż w głębi stale panują silne prądy. Co 6 godziny do cieśniny łączącej Saltenfjord i Skjerstadfjord. o szerokości zaledwie 150metrów i głębokości 3 kilometrów, z prędkością ok. 40 km/h, wdziera się 400 milionów metrów sześciennych wody.


POZOSTAŁE ATRAKCJE

Miejscowość Bodo oferuje wiele możliwości. Zaliczyć do nich można zwiedzanie miasta czy też podziwianie malowniczych i bardzo niezwykłych widoków podczas spaceru brzegiem morza albo jazdy na rowerze. Oprócz pięknego krajobrazu można obserwować także liczne bieliki, z których słynie Bodo. Uważane bowiem jest za największe skupisko tych pięknych i dostojnych ptaków. Widok latających po okolicy bądź siedzących na skałach jest codziennością tej niezwykłej miejscowości.
Miłośnicy golfa znajdą tutaj także miejsce dla siebie i rzadko spotykaną możliwość zagrania partii w czasie białych nocy.
Będąc w mieście wart także wybrać się na piwo albo kieliszek wina i spróbować tradycyjnych potraw takich jak bacalao czy klopsiki, jednocześnie obserwując niezwykłą zorze polarną.


DOJAZD

Do Bodo najlepiej i najszybciej dostać się samolotem z Oslo, lot zajmuje niecałe półtorej godziny, a lotnisko jest położone zaledwie 2 km od centrum miasta.
Można także dojechać pociągiem z Trondheim, albo statkiem Hurtigruten (wypływa on z Bergen i płynie przez Koło Podbiegunowe do miejscowości Kirkenes, zatrzymując się w przybrzeżnych portach), jednocześnie podziwiając malownicze krajobrazy.
Podróżując po Norwegii samochodem należy jechać główną trasą E6 a następnie drogą Rv 80. Alternatywą jest trasa wzdłuż wybrzeża określana jako Coastal Route (Ap 17).
Wybierając termin wyjazdu do tego przepięknego miasta, warto zastanowić się na tym na czym Ci zależy, gdyż każda pora roku ma inne uroki. Lato to długie i jasne dni i oczywiście wyższe temperatury, jednak zimą masz okazje zobaczyć zorzę polarną. Natomiast wiosna i jesień oznaczają największą różnorodność, podczas tych okresów norweskie wybrzeża prezentują swoje charakterystyczne cechy.