Brytyjskie Wyspy Dziewicze
Brytyjskie Wyspy Dziewicze to zatem region kultowy, a spędzony tam czas na pewno zostawi w pamięci wiele miłych i budzący pozytywne emocję wspomnień. Na amatorów nurkowania czeka tam całe morze zatopionych wraków (liczonych w setkach). Na wyspie zajęcie znajdą także wielbiciele wędkowania, surfingu, windsurfingu. To doskonałe miejsc
OPIS I POŁOŻENIE ORAZ ATRAKCJE
Brytyjskie Wyspy Dziewicze należą do archipelagu Małych Antyli, odkrytych przez Krzysztofa Kolumba. W ich skład wchodzi m.in. Tortola, Virgin Gorde, Anegada oraz Jost Van Dyke. Brytyjskie Wyspy Dziewicze oprócz tego, że są znane z niezwykłych walorów naturalnych ? w tym doskonałej pogody i pięknych karaibski plaż ? często kojarzone są także z rajem podatkowym. Tereny te słyną także za sprawą legend pirackich. Tutaj swoją ?działalność? prowadził słynny Czarnobrody oraz Henry Morgan i Calico Jack, tutaj także znajduje się Skrzynia Umrzyka oraz Norman Island, która posłużyła Robertowi Louis'owi jako inspiracja do napisania ?Wyspy Skarbów?. Brytyjskie Wyspy Dziewicze to zatem region kultowy, a spędzony tam czas na pewno zostawi w pamięci wiele miłych i budzący pozytywne emocję wspomnień. Na amatorów nurkowania czeka tam całe morze zatopionych wraków (liczonych w setkach). Na wyspie zajęcie znajdą także wielbiciele wędkowania, surfingu, windsurfingu. To doskonałe miejsce także dla żeglarzy.
Tortola ? wyspa, na której znajduje się stolica Brytyjskich Wysp Dziewiczych - Road Town. Niestety w mieście często jest tłok. Okolica poza miastem natomiast to już inna rzeczywistość. Tortola to piękne gór, zatoki i plaże. Cane Garden Bay ? to jedna z najbardziej popularnych zatok, gdzie przypływa bardzo wiele jachtów i statków rejsowych. Na wyspie znajdują się także mniej zatłoczone zatoki tj. Brewer?s Bay i Smuggler?s Cove. Ich mankamentem jest fakt, iż prowadzą do nich jedynie strome i wąskie ścieżki. Prawdopodobnie z tego powodu są one dość mało popularne. Jedną z najciekawszych plaż, zlokalizowaną na północno - zachodnim skrawku wyspy, jest Long Bay. Tortola to także parki narodowe - Sage Mountain National Park oraz Mount Healthy. Na terenie drugiego z nich znajdują się ruiny XVIII wiecznego wiatraka starej plantacji cukru, należącej kiedyś do rodziny Hodge.
Virgin Gorda ? to dużo mniejsza, trzecia pod względem wielkości, wyspa. Krzysztof Kolumb nazwał ją ?tłustą dziewicą? i do dziś jest w ten sposób określana. Jej centrum stanowi Spanish Town, gdzie zamieszkuje większość mieszkańców. Reszta wyspy to raczej strefa bezludna. Wielu przyjezdnych skupia się w miejscowości Creek Village, będącą znanym ośrodkiem turystycznym.
Na Virgin Gorda znajduje się aż pięć (raczej małych) Parków Narodowych. Wymieniając są to: Gorda Peak National Park (obejmuje szczytowe partie najwyższej na wyspie góry ? Gordy), słynne The Baths (stanowiące chyba najsłynniejszy, najczęściej odwiedzana i przy tym najliczniej obfotografowywany teren całych Brytyjskich Wysp Dziewiczych), oraz Devil?s Bay (Zatoka Diabła), Park Narodowy Zatoki Spring Bay (obejmujący brzegu z czterema zatoczkami, ozdobionymi niezwykłymi głazami. To także wspaniały teren do nurkowania i podziwiania niezwykle bogatej i egzotycznej występującej tam fauny). Słynna jest także błękitna laguna zlokalizowana w North Sound. W północno-zachodniej części wyspy natomiast znajduje się niezwykle piękna i długa plaża Savannah.
Anegada ? wyspa leżąca najdalej na północy. W przeciwieństwie do pozostałych wysp, jest ona bardzo płaska. Wyspa ta jest stosunkowo słabo zaludniona, co daje możliwość oderwania się od reszty świata. Dysponuje on jednak jednocześnie możliwościami aktywnego wypoczynku, takiego jak wędkowanie i nurkowanie. Nie lada atrakcją stanowi jedna z największych na świecie i największa na Karaibach, otaczająca wyspę, rafa koralowa (Horseshoe Reef). Utrudnia ona dostęp na wyspę i rozbiło się na niej wiele statków, co stanowi dla nurków dodatkową atrakcje w postaci licznych wraków. Po za tym wyspa słynie z niewiarygodnych białych plaż oraz doskonałych homarów z grilla.
Jost Van Dyke ? bardzo mała wyspa (licząca zaledwie 8 km kwadratowych) położona w północnej części archipelagu i sąsiadująca z Tortolą. Jej nazwa wywodzi się holenderskiego pirata, który w swoim czasie często tu przebywał. Znajdują się na nie niezwykle bajeczne plaże oraz kotwicowiska. Jej głównym ośrodkiem turystycznym jest Great Harbour.
Salt - Główną atrakcją wyspy Salt Island stanowi ponad dwustoletni wrak angielskiego parowca pocztowego. Rohne Marine Park, bo tak nazwany został ten podwodny teren, stanowi nie lada gratkę dla goniących za niesamowitymi wrażeniami nurków oraz poszukiwaczy przygód i skarbów. Ciekawostką jest, iż teren ten stanowił tło dla niektórych scen z filmów ?The Deep?
St. John - najbardziej popularna wśród żeglarzy jest stolica tej wyspy ? Charlotte Amalie. Stanowi ono niepowtarzalne centrum nocnego życia i muzyki regge. Na miłośników historii i tradycyjnego zwiedzenia czekają natomiast liczne muzea. Coral Bay i Hurrican Hole to z kolei doskonałe miejsce do podziwiania niezwykłej turkusowej wody.
Słynna, choć nie duża, jest Norman Island. Była ona ponoć inspiracją dla napisania "Wyspy Skarbów" przez Stevensona. Z koeli wyspa Peter Island kojarzy się z niezwykle luksusowym kurortem.
Brytyjskie Wyspy Dziewicze to prawdziwy raj dla turystów, poszukiwaczy przygód oraz fanów sportów wodnych. Oferują one bowiem malownicze dziewicze krajobrazy, wyśmienitą pogodę oraz doskonałe warunki do zarówno aktywnego jak i biernego odpoczynku.
Okolica Brytyjskich Wysp Dziewiczych to oczywiście fantastyczny rejon dla żeglarzy. Odbywają się tutaj cieszące się znaczną popularnością regaty. Wszystkie wyspy posiadają doskonałe zaplecze żeglarskie, co zapewnia wysoki komfort żeglowania. Liczne wyspy i osłonięte zatoczki zapewniają wiele możliwości odkrywania poszczególnych rejonów Brytyjskich Wysp Dziewiczych. Dodatkowo atutem jest fakt, iż żeglarzom sprzyja stały wiatr.
Ponadto na wyspach istnieje szeroka oferta barów, dyskotek i restauracji, które pomogą na pewno zapełnić czas wolny. Dodatkową atrakcje mogą zapewne stanowią odbywające się na wyspach liczne koncerty, festyny i obchody różnych świat. W tym obchody Św. Urszuli ? 22 października - oraz hucznie tam celebrowane Boże Narodzenie ? święta spędzone w tym klimacie na pewno dostarczają niezapomnianych wrażeń.
DOJAZD
Niestety na Brytyjskie Wyspy Dziewicze nie można dolecieć żadnym bezpośrednim połączeniem lotniczym z Europy, ani nawet z terenów USA. Regularnymi połączeniami lotniczymi, z przewidzianymi przesiadkami na Portoryko, lub w innych okolicznych wyspach (St. Thomas, Antgua, St.Kitts, St. Maarten), dysponuje jedynie wyspa Tortola. Podróżowanie na pozostałe wyspy jest możliwe jedyni lotami czarterowymi albo połączeniami promowymi czy też posługując się własnym bądź wynajętym jachtem albo łodzią motorową.
wymaganym dokumentem podczas podróży na Brytyjskie Wyspy Dziewicze, stanowiące zamorskie terytorium Wielkiej Brytanii, jest jedynie paszport (minimalna ważność 6 miesięcy)