Co to jest laser tag?
Oprócz podstawowych zalet warto jeszcze wspomnieć o możliwym udziale dzieci w grze. Obawy, że światło podczerwone wpływa negatywnie na wzrok są przesadzone. Takie samo mamy przecież w pilotach do telewizorów. Skoro już podstawowe cechy gry w laser tag zostały opisane, w artykule skupiono się na pozostałych zaletach i możliwościach konfiguracji. Na początku zwróćmy uwagę na to, że ze względu na brak kulek możemy dowolnie modyfikować ilość amunicji, zadawane przez daną broń obrażenia i punkty życia czy też apteczki.
Kolejną zaletą jest niewątpliwie zasięg. W tradycyjnej wersji Paintballa kulki lecą co najwyżej ok. 50m, tutaj, w zależności od ustawień sprzętu i jego możliwości można uzyskać zasięg do 200m. Ważne jest także to, że teoretycznie grę da się zabrać w każde miejsce, czego nie można zrobić w przypadku standardowej wersji, która wymaga odpowiedniego zabezpieczenia terenu gry.
Z drugiej strony laserowa wersja wyklucza także trudne do ocenienianie ścisłości w grze, które najczęściej objawiają się w postaci uczestnictwa osób, które właśnie zostały zabite w grze i nie wolno im strzelać.
W Polsce te gry nie są jeszcze aż tak popularne, co jednak zmienia się ostatnimi czasy. Choć mało się słyszy o takich rozrywkach w małych miastach, to już widać, iż jest w tym potencjał. Gra zdobywa popularność na razie tylko w dużych miastach. Laser tag w Poznaniu, Warszawie czy Gdańsku za chwilę nie będzie rzadkim widokiem. Co innego na świecie, np. w Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych istnieje bardzo wiele firm zajmujących się organizacją takich rozgrywek.
Pomysł na grę wziął się z wojskowego systemu szkoleniowego MILES, co oznacza: Multiple Integrated Laser Engagement System. Wprowadzono go w Stanach Zjednoczonych na przełomie lat 70. i 80 XX wieku. Na swoich broniach żołnierze mieli montowane nadajniki, które emitowały wiązkę podczerwieni. Natomiast na mundurach nosili specjalne kamizelki wyposażone w czujnik odbierający sygnał. W momencie, gdy wiązka podczerwieni była wystrzeliwana w kierunku kamizelki, uruchamiał się głośny dźwięk, który informował o trafieniu.
Czy warto przerzucić się ze standardowego paintballa na laserowy? Odpowiedź pozostawiam czytelnikowi, ja jednak sądzę, że biorąc pod uwagę tyle plusem przynajmniej raz warto spróbować i przekonać się samemu.
Artykuł pochodzi z: http://pioropolis.pl/hobby/rozrywka/co-to-jest-laser-tag.html