Co trzeba zobaczyć w Europie?
Oferta rozrywek i atrakcji turystycznych w Europie jest ogromna. Informacje dotyczące poszczególnych krajów i ciekawych możliwości spędzenia czasu można znaleźć na stronach serwisu internetowego dotyczącego atrakcji turystycznych w Europie.
Unia Europejska wspiera liczne projekty i wydarzenia kulturalne odbywające się co roku w Europie. Jedną z takich inicjatyw jest wyznaczanie co roku Europejskiej Stolicy Kultury. Z funduszy unijnych współfinansowane są wystawy i imprezy zwracające uwagę na dziedzictwo kulturowe wybranych miast i wydarzenia, w których uczestniczą artyści z całej UE.
W 2012 r. europejskimi stolicami kultury są Guimarães w Portugalii i Maribor w Słowenii, a w 2013 r. tytułem tym wyróżnione zostaną Marsylia i słowackie Koszyce. Zabytkowe stare miasto Guimarães, z uroczymi balkonami z kutego żelaza, granitowymi portalami, malowniczymi wieżami i wąskimi uliczkami, pokazuje ewolucję tego miejsca od średniowiecznej osady do nowoczesnego miasta. Maribor, drugie co do wielkości miasto w Słowenii, leży między mrocznymi lasami pasma górskiego Pohorje a bujnymi winnicami Styrii na brzegach Drawy. Znajduje się w niewielkiej odległości od Wiednia i Wenecji, a turystów z całego świata przyciąga jego bogata scena muzyczna i kulturalna.
Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) chroni liczne skarby dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, takie jak: zachowane starówki, katedry, świątynie, pałace i zamki, a także rezerwaty przyrody, parki i ogrody, cmentarzyska z epoki brązu i rzymskie amfiteatry. Szukasz pomysłów na urozmaicenie swojej wycieczki? Zajrzyj na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
A może odwiedzisz jeden z 25 modelowych europejskich ośrodków turystyki wybranych w 2011 r. Zachęcamy do wizyty w pałacu w Rakiszkach na Litwie, wybudowanym w 1801 r., otoczonym wspaniałym parkiem i ogrodem zoologicznym. Na terenie dworu znajduje się również muzeum regionalne. Odwiedź też region Delf na południowo-zachodnim zboczu masywu górskiego Parnas w sercu Grecji, gdzie morze spotyka się z poszarpaną linią brzegową, przylądkami, wysepkami i górami. Albo zwiedź park naturalny Faial położony na Azorach 1,5 tys. km na zachód od Portugalii i odkryj rzadkie rośliny i gatunki zwierząt zagrożone wyginięciem.
W całej Europie we wrześniowe weekendy odbywają się Europejskie Dni Dziedzictwa, podczas których można zobaczyć tysiące miejsc i zabytków, rzadko udostępnianych turystom. Warto również odwiedzić miejsca, które w 2011 r. otrzymały nagrodę Unii Europejskiej w dziedzinie dziedzictwa kulturowego: Europa Nostra . Są wśród nich np. starożytne greckie miasto Messene założone w 369 r. p.n.e., gdański spichlerz Błękitny Baranek czy ogród leśny Hackfall w North Yorkshire w Wielkiej Brytanii. Miejscem wartym odwiedzenia jest także zrekonstruowane Neues Museum w Berlinie, które otrzymało Nagrodę Unii Europejskiej w dziedzinie architektury nowoczesne (nagrodę im. Mies van der Rohe 2011).
Fanom sportu z pewnością sprawi radość śledzenie rozgrywek w 26 dyscyplinach podczas igrzysk olimpijskich odbywających się w Londynie i innych miejscach Wielkiej Brytanii w dniach 27 lipca–12 sierpnia 2012 r. Z kolei w dniach od 29 sierpnia do 9 września w 20 dyscyplinach sportowych będą konkurować ze sobą zawodnicy paraolimpiady. Jeśli wolisz piłkę nożną, 8 czerwca 2012 r. w Warszawie rozpocznie się UEFA Euro 2012 (finałowy mecz zostanie rozegrany 1 lipca 2012 r. w Kijowie).
Dania w centrum uwagi
Dania, niewielkie państwo w północnej Europie położone między Morzem Północnym a Morzem Bałtyckim, przystąpiła do UE w 1973 r. W pierwszej połowie 2012 r. Dania sprawuje przewodnictwo w UE. Dania rozciąga się na Półwyspie Jutlandzkim (na krótkim odcinku graniczącym z Niemcami) oraz na ponad 400 wyspach, z których około jedna piąta nie jest zamieszkana. Dzięki takiemu położeniu wybrzeże Danii liczy kilka tysięcy kilometrów, w tym 5 tys. km piaszczystych plaż. Co ciekawe, żadne miejsce w Danii nie jest oddalone od morza więcej niż 50 km. Duńczycy stali się znani w epoce Wikingów między VIII a XI w., ale dziś bardziej słyną ze swojej nowoczesnej gospodarki i mocno rozbudowanego systemu opieki społecznej. Do najbardziej znanych Duńczyków należą m.in.: bajkopisarz Hans Christian Andersen, filozof Soren Kierkegaard (uważany za twórcę egzystencjalizmu), projektant Arne Jakobsen i nowatorski reżyser Lars von Trier.
Cypr w centrum uwagi
Cypr, największa wyspa we wschodniej części Morza Śródziemnego, przystąpił do UE w 2004 r. Kraj ten obejmie przewodnictwo w UE w drugiej połowie 2012 r. Cypr nosi wiele śladów kolejnych cywilizacji: neolityczne osady, teatry z okresu kultury helleńskiej, ceramika mykeńska, liczne średniowieczne fortece, wille i freski z okresu rzymskiego, a także kościoły bizantyjskie. Wszystko to świadczy o jego strategicznym położeniu na styku trzech kontynentów: Europy, Azji i Afryki. Żyzna nizina Mesaria rozciąga się między górami Pentadaktilos na północy i Troodos w środkowej i południowo-zachodniej części wyspy. Najważniejszymi gałęziami gospodarki są na Cyprze turystyka, przemysł tekstylny i rzemiosło oraz handel morski. Na Cyprze, gdzie zgodnie z legendą znajduje się miejsce urodzenia bogini miłości starożytnej Grecji Afrodyty, urodzili się także poeta i pisarz Costas Montis, kompozytor Marios Tokas i reżyser filmowy Michael Cacoyiannis.
Informacje dla turystów
Szukając bliższych informacji na temat kraju, do którego się wybierasz, warto odwiedzić stronę internetową oficjalnej organizacji turystycznej działającej w tym kraju.