Góra Żar
Stanowi on doskonałe miejsce do przezwyciężania grawitacji i oderwania się od ziemi.
Kiedyś teren ten stanowił międzywojenne szybowisko, na którym swoje umiejętności w lotach górskich doskonalili piloci z kraju i zagranicy. Dziś jest to miejscówka rozsławiona wśród paralotniarzy i szybowników, których przyciągają zarówno znakomite warunki do lotów
OPIS I POŁOŻENIE
Jest to szczyt w Beskidzie Andrychowskim, we wschodniej części Beskidu Małego, znajdujący się nad Jeziorem Międzybrodzkim i Jeziorem Żywieckim.
Stanowi on doskonałe miejsce do przezwyciężania grawitacji i oderwania się od ziemi.
Kiedyś teren ten stanowił międzywojenne szybowisko, na którym swoje umiejętności w lotach górskich doskonalili piloci z kraju i zagranicy. Dziś jest to miejscówka rozsławiona wśród paralotniarzy i szybowników, których przyciągają zarówno znakomite warunki do lotów jak i malownicze usytuowanie tego miejsca.
MOŻLIWOŚCI SPORTOWE
Pomimo raczej nie imponującej wysokości, góra jest dość wymagająca. Nierzadko na jej szczycie panują warunki znacznie różniące się od tych u jej podnóża oraz w okolicy. Często także występują w tam mieszane warunki ( żagiel +termika). Najlepsza termika występuje wiosną i wczesnym latem, a żagiel wczesną wiosną i jesienią.
W okolicy znajdują się cztery startowiska, które wymagają doświadczenia oraz opanowania umiejętności startu z rozbiegu. Dla mniej doświadczonych polecane są zloty na Kozubnik ? kierunek północny. Ważne jest aby podczas lotów zwrócić uwagę na możliwe zawirowania wiatru i odbicia. Warto także odbyć na początku parę zlotów przy słabszych warunkach w celu zapoznania się z konfiguracją terenu. Najczęstsze występujące wiatry to SW i NW. Miejsce do lądowania od strony północnej - Kozubnik, płaska łąka zlokalizowana na wschód od drogi, na północ od grupy chałup. Od strony zachodniej natomiast tereny przy lotnisku (zakaz lądowania na płycie lotniska) oraz lądowisko awaryjne ?lotniskowiec? - tylko przy braku możliwości dolecenia do lotniska (między brzegiem jeziora i drogą, na południe od elektrowni).
INNE ATRAKCJE
W okolicy Bielska-Białej można wyróżnić kilka ciekawych obiektów turystycznych, które naprawdę warto zobaczyć. Najbardziej popularna wśród turystów jest chyba Chałupa Kawuloka w Istebnej. Prezentowany tam jest tradycyjny folklor góralski. Będąc w tych okolicach warto także wybrać się na wzgórze do Cieszyna, gdzie znajduje się romańska rotunda (XI w.) oraz Wieża Piastowska (XIV w.) Natomiast w Jeleśni wato wybrać się do zabytkowej drewnianej karczmy i spróbować tradycyjnej góralskiej kuchni.
DOJAZD
Jadąc samochodem z Bielska-Białej należy przejechać przez dzielnicę Bielska Straconkę, w kierunku przełęcy Przegibek, skąd z kolei dojechać do Międzybrodzia Bialskiego. W miasteczku kierujemy na Górską Szkołę Szybowcową(GSS). Na szczyt obowiązuje zakaz wjazdu, chyba że ma się pozwolenie na wjazd z lotnią (są one wystawiane przez gminę Czernichów; może jej załatwić korespondencyjnie)