Historia producentów sprzętu narciarskiego cz.1

Narciarstwo w różnych odmianach jest popularne na całym świecie, jednakże ktoś, kiedyś musiał zapoczątkować masową produkcję sprzętu, żeby zaspokoić pragnienia wszystkich zimowych zapaleńców. Oczywiście historia zaczyna się w krajach alpejskich, w których zapotrzebowanie było największe. To właśnie tam, na przestrzeni lat, od lokalnych firm tworzyły się duże koncerny narciarskie. Dzisiaj do potentatów w narciarstwie należy 2 producentów – Amer Sports Group z Finlandii i Jarden Corporation z USA.

Historia pierwszej firmy zaczyna się w 1861 roku, kiedy to Austryjak Franz Kneissl zajął się produkcją kół do wozów. W 1919 postanowił zbudować narty i stworzył 18 warstwowe Splitkeiny. Po II wojnie światowej jego firmę przejął syn Franza i udoskonalił konstrukcje nart, na których czołowi zawodnicy wygrywali kolejne zawody. W 1994 roku umarł Franz II i firma zaczęła podupadać, co skutkowało częstymi zmianami właścicieli.

Ostatecznie w 2008 roku szejk Mohamed Bin Issa Al Jaber kupił firmę Kneissl, jednakże po złych decyzjach inwestycyjnych w 2011 roku została ogłoszona upadłość tej świetnej firmy. Do dziś jednak pomimo tego Kneissl produkuje narty i sprzęt narciarski oraz rowery i akcesoria. Siedziba firmy od samego początku do dziś znajduje się w Kufstein. Jedynym dystrybutorem i przedstawicielem tej cenionej firmy jest AJS Grupa z Katowic.

Kolejną austriacką firmą, nieco bardziej znaną w narciarskim świecie jest Fischer. W 1924 roku Josef Fischer był producentem drewnianych wozów, jednakże postanowił spróbować swoich sił w przemyśle narciarskim. W ciągu 10 lat firma całkiem zmieniła profil działania, a ręcznie wytwarzane narty Fischera były eksportowane nawet do USA. W 1949 w wytwórniach tej firmy uruchomiono pierwszą zautomatyzowaną linię do produkcji nart ze specjalną prasą. Innowacyjność Fischera polegała m.in. na tym, że wprowadził metalowe elementy do nart, na których w 1964 roku podczas olimpiady zimowej Egon Zimmerman zdobył złoto za bieg zjazdowy. Do dziś firma pozostaje w rękach rodziny Fischer bez żadnych perypetii, a ich sprzęt jest znany i ceniony na całym świecie.

Blizzard to następna marka, którą znają wszyscy interesujący się sportami zimowymi. Początki Blizzarda są podobne do dwóch poprzednich firm. W 1945 roku Anton Arnsteiner wytwarzał meble, ale postanowił sprawdzić swoje umiejętności do produkowania nart. Jako pierwszy wykorzystał polietylen, a następnie metale i włókno szklane do wytwarzania nart co sprawiło, że cieszyły się one dużą popularnością. W 1970 roku Blizzard produkował ponad pół miliona par rocznie! W roku 1980 zostały premierowo pokazane Thermoski – model, który stał się bardzo znany w narciarskim świecie. Niestety po tym sukcesie firma miała duże problemy finansowe i na skraju bankructwa została kupiona przez Scotta – producenta rowerów z USA. W kolejnych latach firma jeszcze 2 razy zmieniała właścicieli, żeby w końcu zadomowić się we Włoszech i stać się częścią Tecnica Group.


Nazwa Atomic to niemalże ikona sportów narciarskich. W 1955 roku młody i nieznany wówczas Alois Rohrmoser z Austrii zaczął z 4 osobami wytwarzać narty z drewna. Na początku ok 40 par rocznie, które sprzedawane były w wioskach w okolicy Altenmarkt. Pięć lat później Alois i współpracownicy produkowali już 5 tysięcy par, a w 1967 dzięki zmodernizowaniu i rozbudowaniu fabryki ilość ta wzrosła do 17 tysięcy par na rok i z każdym następnym sezonem ilość ta się podwajała. Duże zyski pozwoliły na otworzenie fabryki w Altenmarkt i wtedy właśnie powstała nazwa Atomic.


Ta popularna firma produkowała średnio ponad 550 tysięcy par nart w ciągu roku, co dało jej ogromne zyski. Niestety rosnąca popularność snowboardingu, na którą nie zwrócili uwagi managerowie Atomica spowodowała kłopoty finansowe w 1994 roku. Z tego powodu tą firmę przejął Amer Sports Group (finlandzki producent wyrobów z tytoniu). Dzisiaj ta grupa ma status największej firmy produkującej akcesoria sportowe na świecie! Jednym z oddziałów jest również znana marka Salomon.