Jak wybrać narty

Dobór sprzętu narciarskiego to dylemat, przed którym nie da się uciec. Warto więc wiedzieć na co zwracać uwagę wybierając narty, żeby podczas zakupu mieć chociaż ogólne rozeznanie w temacie.

Skuteczność naszej nauki będzie tym większa, im lepiej dobierzemy odpowiedni sprzęt narciarski do swoich potrzeb. Nigdzie nie jest napisane, że narty muszą być super drogie i nowe, i że mając takowe od razu będziemy śmigać jak profesjonaliści.

W pierwszym akapicie zahaczyliśmy o istotną kwestię – nowe czy używane? W większości przypadków w tej kwestii decyduje pojemność naszego portfela.

Oczywistym jest fakt, że nowy sprzęt posłuży nam dłużej, aczkolwiek to wszystko zależy od tego, w jaki sposób będziemy go traktować (na kamieniach nowe i używane narty zrysują się momentalnie). Przy kupnie używanego sprzętu należy zwrócić uwagę na ślizg (spód narty) – nie powinien być porysowany, a krawędzie powinny być równe i ostre. Jeśli zauważymy ślady rdzy czy postrzępienia, to dla własnego bezpieczeństwa warto szukać dalej.

Przykład prostych nart (nie mają taliowania)



Na początku warto też pojeździć na nartach z wypożyczalni, z kilku powodów. Po pierwsze nigdy nie wiemy, czy sport, który mamy w planach zacząć uprawiać będzie nas bawił. Po co więc kupować sprzęt, jeśli po 2 czy 3 wyjazdach stwierdzimy, że snowboard jest o niebo lepszy i to właśnie z nim łączymy zimowe wypady? Po drugie da nam to możliwość spróbowania jazdy na różnym sprzęcie i dobrania odpowiedniego dla siebie – zarówno pod względem długości jak i taliowania (o którym w dalszej części).

Teorii na temat długości nart jest kilka. Zasadniczo zasada jest taka, że im dłuższe narty tym szybsza jazda i możliwość pokonywania zakrętów po szerszym łuku. Na początku wskazane jest kupno nart o długości równej swojemu wzrostowi bądź nieco krótszych. Dlaczego? Ponieważ lepiej będą reagować na ruchy początkującego narciarza i łatwiej będą realizować jego zamiary. Oczywiście ważna jest także waga użytkownika – im większa, a tym samym mniej proporcjonalna do wzrostu, tym dłuższe narty.

Narty dla początkujących



Bardzo istotne jest wspomniane już taliowanie. Zasadniczo jest to zwężenie narty w miejscu, w którym znajdują się wiązania, czyli gdzieś na środku. A co ono daje? Otóż przy pokonywaniu zakrętów z odpowiednią prędkością powoduje ono mocniejsze dociskanie krawędzi narty do stoku, dzięki czemu można ciaśniej i energiczniej zakręcać. Takie narty to carvingi. Kiedyś narty były proste, jednakże od lat ’90 większość modeli posiada to charakterystyczne zwężenie, poprawiające warunki jezdne.

Początkującym narciarzom zaleca się narty o mniejszym taliowaniu, ponieważ łatwiej reagują one na wszystkie ruchy ich użytkownika przy wolniejszej jeździe. Zaawansowani narciarze mają narty o dużym taliowaniu, ponieważ osiągając większe prędkości wywołują większą siłę, która dociska ich do stoku w czasie ostrych skrętów. Dzięki temu mogą jeździć szybciej i pokonywać agresywniej zakręty o mniejszym promieniu.

Ostatnią już kwestią przy doborze nart jest twardość. Im narta jest bardziej miękka, tym lepiej nadaje się na początek. Twardość narty sprawdza się poprzez próbę jej zgięcia, kiedy stoi ona pionowo do powierzchni.

Profesjonalne narty carvingowe



Konkluzją z tych rozważań jest to, że na początek narty powinny być miękkie, o długości równej wzrostowi użytkownika, z niedużym taliowaniem.

Ważne jest to, aby zadawać jak najwięcej pytań kupując narty. Nigdy nie będzie tak, że zostaniemy sami z kilkoma parami i będziemy musieli się zdecydować na jakieś. Profesjonalna obsługa w sklepie zawsze doradzi co jest lepsze na początek i jakie konkretnie deski będą dla nas najbardziej odpowiednie.