Kiedy chodzenie to za mało
Ten sport jest czymś więcej niż tylko kolejną dyscypliną, to styl życia, wyzwanie oraz precyzja ruchu. Osoby uprawiające ten sport nazywane są trauceur lub trauceuse. Nazwa parkour powstała na podstawie francuskiego słowa „parcours”, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza trasę.
Do najpopularniejszych technik w parkourze możemy zaliczyć: simple, middle, hard, tic-tacs, wykrok z balansem, szybki rozbieg oraz saut de chat. Opierają się ona naturalnych ruchach, takich jak bieganie, skakanie, wspinanie się czy czołganie. Jest to rozwinięcie posiadanych już umiejętności, rozbudowanie ich o technikę, a także trening prędkościowy.
Chcąc trenować parkour, nie trzeba wiele- wystarczy luźna koszulka, dobre buty oraz spodnie dresowe. Nie można zapomnieć również o chęci do trenowania i udoskonalania techniki. Parkour to w pewien sposób filozofia oraz podejście do życia, które przejawia się w nieustannym treningu ciała i umysłu. Trening jest wszechstronny, obejmuje zarówno aspekty związane z kondycją, wytrzymałością, siłą, rozciągnięciem, jak i szybkością oraz ogólną koordynacją ruchów.
Osoby uprawiające parkour robią to dla samych siebie, jest to również sposób na wyrażenie swoich uczuć, przełamanie barier, odnalezienie siły fizycznej i psychicznej, a także kontrolę nad własnym ciałem. Śmiało można pokusić się o stwierdzenie, że parkour jest wszechstronnym sportem, wpływającym zarówno na fizyczność, jak i psychikę.
Szybko zyskał on na popularności po filmie Luca Bessona pod tytułem „Yamakasi- współcześni samurajowie”, a także kilku angielskich produkcjach dokumentalnych o freerunie.
Sztuka szybkiego przemieszczania się z pewnością zasługuje na szczególną uwagę. Sport ten cieszy się coraz większą popularnością. W większych polskich miastach można znaleźć grupy, które zajmują się wspólnym doskonaleniem techniki oraz praktykowanie parkouru.
Redakcja serwisu www.escapador.pl