Kompendium Górskich szczytów ? Kozi Wierch

Lubicie góry? Skoro to czytacie to na pewno tak. A może dopiero zaczynacie swoją górską przygodę i nie wiecie gdzie zacząć? Bez względu na odpowiedź trafiliście doskonale, nasze Kompendium górskich szczytów to baza miejsc wypadowych dla amatorów górskich klimatów. Podpowiemy co was czeka na wielu z nich, jak je zdobyć, co warto zobaczyć i zwiedzić, o czym pamiętać żeby nie ominęło was nic ciekawego i nie przytrafiło nic złego. Przybliżymy wam góry z czołówki najpopularniejszych i te mniej znane perełki polskich szczytów. Czytajcie i w góry marsz!

Na wysokości 2291 m. n.p.m. znajduje się Kozi Wierch, najwyższy szczyt, który całą powierzchnią leży na terenie Polski.

Góra ta leży w Tatrach Wysokich, pomiędzy Dolina Gąsienicową, a Dolina Pięciu Stawów. Rozdziela on dwie tzw. wiszące dolinki (rodzaj doliny bocznej oddzielonej od głównej stromym progiem)– Kozią i Pustą.

Kozi Wierch słynie ze stromych ścian, na których wytyczono bardzo liczne drogi wspinaczkowe. Natomiast wzdłuż całej jego grani prowadzi trudny szlak Orlej Perci. Czas jego pokonania uzależniony jest od doświadczenia w górskich wędrówkach oraz od kondycji fizycznej. Często na trasie natknąć się można na „korki” wywołane dość dużym ruchem osób niedostatecznie przygotowanych do tego typu wypraw.


Wyznakowane szlaki turystyczne:

- czerwona Orla Perć - przełęczy Zawrat na Krzyżne (na odcinku Zawrat – Kozi Wierch od lipca 2007 r. ruch odbywa się wyłącznie w kierunku wschodnim z Zawratu w kierunku Koziego Wierchu).
  • Czas przejścia z Zawratu na Kozi Wierch: 3:10 h, z powrotem przejście zabronione
  • Czas przejścia z Koziego Wierchu na Krzyżne: 3:30 h, z powrotem 3:35 h
- czarna Orla Perć znad Wielkiego Stawu w Dolinie Pięciu Stawów Polskich wzdłuż Szerokiego Żlebu. Czas przejścia: 1:30 h, ↓ 1 h
Przez szczyt wiedzie jedna z najbardziej znanych dróg wspinaczkowych, jego północna ściana zwana jest Filarem Leporowskiego. Sam taternik zginął tutaj w okolicach Koziej Dolinki w 1928r. Zasłynął ze swoich samotnych, szybkich i bardzo niebezpiecznych pierwszych przejść przez różne tatrzańskie drogi.

Nazwa góry pochodzi od pasących się głównie na jego południowych zboczach – kozic, funkcjonuje już od dawna, a używać zaczęli jej pasterze z Doliny Pięciu Stawów Polskich.


Szczyt zdobyto po raz pierwszy w sierpniu 1867 roku. Czyn ten przypisuje się Eugeniuszowi Janocie i Maciejowi Sieczce choć prawdopodobnym jest iż na Kozi Wierch weszło wcześniej już wielu myśliwych i pasterzy. Zimą góra została zdobyta w 1907 roku przez Mariusza Zaruskiego i Józefa Borkowskiego.

Kozi Wierch jest interesujących miejscem nie tylko dla wspinaczy i amatorów górskich wędrówek, na jego obszarze występuje te wiele roślin piargowych wyjątkowo ciekawych dla badaczy.

Redakcja serwisu www.escapador.pl