Kompendium górskich szczytów - Lubań
W południowo-wschodniej części Gorców usytuowany jest Lubań – zalesiony szczyt z licznymi dolinami potoków, słynący z przepięknej polany oraz ciekawej historii.
Całe Pasmo Lubania rozciąga się na ok. 20 km, sięgając od Przełęczy Knurowskiej (846 m n.p.m.) do Krościenka nad Dunajcem. Liczne potoki: Furcówka, Knurowski, Ochotnica, Kluszkowianka i Krośnica stanowią wyraźną granicę między Lubaniem, a sąsiadującymi pasmami górskimi.
Lubań ma dwa wierzchołki: Średni Groń to wyższy z nich, znajdujący się na wysokości 1225m n.p.m., niższy natomiast wznosi się na 1211 m. n.p.m. Między nimi rozciąga się duma Lubania – piękna, rozległa polana tzw. Wierch Lubania.
Szczyt poszczycić się może wyjątkową panoramą, z jego terenu podziwiać możemy Jezioro Czorsztyńskie z zamkami w Czorsztynie i Niedzicy, Pieniny Spiskie, Tatry Bielskie oraz Tatry Wysokie.
Na szczyt wejść można różnymi trasami:
- czerwonym szlakiem z Przełęczy Knurowskiej (↑4 godz. ↓3 godz.) lub z Krościenka nad Dunajcem (↑3.45 godz. ↓2.30 godz.),
- zielonym szlakiem z Ochotnicy Dolnej (↑2.40 godz. ↓1.35 godz.) lub z Grywałdu (↑2.30 godz. ↓1.30 godz.) oraz drugim z Tylmanowej (↑2.30 godz. ↓1.20 godz.).
- niebieskim szlakiem z Ochotnicy Dolnej (↑2.40 godz. ↓1.30 godz.) lub z Kluszkowiec (↑2.30 godz. ↓1.40 godz.).
Już od lat 60. XX wieku w okresie wakacyjnym działa tutaj studencka baza namiotowa prowadzona przez Studenckie Koło Przewodników Górskich w Krakowie. Znajdziemy w niej ok. 56 miejsc noclegowych. Niestety oba funkcjonujące wcześniej na Lubaniu schroniska zostały zniszczone, jedno w wyniku działań wojennych w 1944r., drugie po pożarze w 1978r. W zamierzeniach pojawiło się jednak zaplanowane na 2014r. wybudowanie nowego obiektu.
Na stokach Lubania utworzony został Rezerwat Przyrody Modrzewie, zajmujący powierzchnię 10,43 ha. Znajdziemy tam również wystawiony ku pamięci wędrówek Karola Wojtyły - ołtarz papieski.
Lubań jak i całe Gorce kryją mnóstwo tajemnic, które owiane są legendami. Dwie jaskinie tzw. Zbójeckie Dziury służyć miały podobno jako kryjówka dla zrabowanych w XVIII wieku skarbów. A nie tylko ze zbójników słynie góra, ale i czarowników, którzy rzekomo pojedynkowali się w tych rejonach. Amatorom nawiedzonych miejsc trzeba jeszcze dodać słów kilka, uważajcie bo straszyć mogą chowani niegdyś na Lubaniu samobójcy i…wampiry!!!