Kompendium górskich szczytów ? Trzy Korony

Lubicie góry? Skoro to czytacie to na pewno tak. A może dopiero zaczynacie swoją górską przygodę i nie wiecie gdzie zacząć? Bez względu na odpowiedź trafiliście doskonale, nasze Kompendium górskich szczytów to baza miejsc wypadowych dla amatorów górskich klimatów. Podpowiemy co was czeka na wielu z nich, jak je zdobyć, co warto zobaczyć i zwiedzić, o czym pamiętać żeby nie ominęło was nic ciekawego i nie przytrafiło nic złego. Przybliżymy wam góry z czołówki najpopularniejszych i te mniej znane perełki polskich szczytów. Czytajcie i w góry marsz!

 

Jeśli kiedykolwiek odwiedziliście Pieniny, nie sposób przegapić jednego z najbardziej charakterystycznych szczytów polskich gór – to właśnie Trzy Korony wznoszą się majestatycznie nad wartkim nurtem Dunajca.

Trzy Korony to najwyższy szczyt Pienin Właściwych i całego masywu między Przełęczą Szopka (779 m n.p.m.) i Wąwozem Szopczańskim a Pienińskim Potokiem i Dunajcem. Szczyt graniczy także z tzw. Grupą Łysiny, w której skład wchodzą: Łysina (792 m n.p.m.), Facimiech (668 m n.p.m.) i Klejowa Góra(579 m n.p.m.).

Sam szczyt Trzech Koron dzielimy na pięć turni: najwyższa to Okrąglica (982 m n.p.m.), pozostałe to: Płaska Skała (950 m n.p.m.), Nad Ogródki (940 m n.p.m.), Pańska Skała(920 m n.p.m.) i Niżnia Okrąglica (902 m n.p.m.). 
Każdego roku kilkadziesiąt tysięcy turystów wdrapuje się na platformę widokową umieszczoną na szczycie, którego przepiękna panorama rozciąga się m.in. na Pieniny Czorsztyńskie i Spiskie, Przełom Dunajca, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki oraz Tatry.

Jak wejść na Trzy Korony?
Niebieski Główny Szlak Pieniński jest jedynym biegnącym bezpośrednio przez Trzy Korony. Od strony Czorsztyna wejście zajmie wam 2.45 godz., zejście 2.25 godz.,  ze Szczawnicy ↑4 godz. ↓3.15 godz. Można także dojść do przełęczy Szopka szlakiem żółtym ze Sromowiec Niżnych (↑1 godz. ↓40 min) lub z Krościenka nad Dunajcem (↑1.30 godz. ↓45 min) - to najstarsza trasa turystyczna w Pieninach, wyznakowano w 1906r. Natomiast z Przełęczy Szopka na Trzy Korony pójdziecie ok. 35 min (↓20 min).
Na turystów czeka schronisko PTTK w Sromowcach Niżnych. Obiekt znajdujący się na wysokości 470 m n.p.m. posiada bazę ok. 50 miejsc noclegowych.

Przechodząc obok polany Szopka warto zwrócić uwagę na charakterystyczną skałę, która przypominając kształtem kopę siana tak właśnie została nazwana (837 m n.p.m.). Poszukiwacze rzadkich okazów flory i fauny mogą znaleźć tutaj aż 7 gatunków roślin nie występujących w innych rejonach oraz pomurnika – wyjątkowo rzadkiego w Polsce ptaka.
Szperając w historii szczytu znajdujemy pochodzącą z 1834r. jego wcześniejszą nazwę – Kronenberg (Korona), lecz jak to w górach bywa, legendy i przypowieści żyją swoim życiem. Odwiedzając Pieniny nie można zrezygnować ze spływu Dunajcem, a tam nie wysłuchać, z przymrużeniem oka, historii flisaków, którzy Trzy korony zwą Kaśka, Baśka i Maryśka.