Kompendium górskich szczytów ? Wysoka
Odrobinę pomijana, położona nie co na uboczu popularnych i uczęszczanych szlaków – Wysoka (Wysokie Skałki) – to najwyższy szczyt Pienin.
Góra ta leży na granicy polsko-słowackiej w głównym grzbiecie Małych Pienin na wysokości 1050 m. n.p.m. Od szczytu Borsuczyny dzielą ją przełęcze Stachurówki i Kapralowa Wysoka, graniczy też z Jaworzyną i Smerekową oraz z Wietrznym Wierchem. Charakteryzują ją 20 metrowe, Strobe urwiska, z drugiej zaś strony rozlegle polany (Polana pod wysoką, Połonina Kiczera)
Jak dostać się na szczyt?
Pod szczyt Wysokiej dostać się można:
-szlakiem niebieskim ze Szczawnicy (↑3.30 godz. ↓3.10 godz.) lub od strony Przełęczy Rozdziela (↑2.20 godz. ↓2.10 godz.).
-szlakiem zielonym z Jaworek przez Wąwóz Homole (↑2.10 godz. ↓1.40 godz.)
Na sam wierzchołek natomiast wiedzie krótka nieoznakowana ścieżka. Przepiękne widoki można podziwiać z platformy otoczonej barierkami.
Z góry rozciąga się niesamowita panorama, obejmującą Pieniny z Trzema Koronami i Sokolicą, Magurę Spiską, Góry Lewockie i Czerchowskie, Beskid Sądecki z Radziejową, Przehybą, Wielkim Rogaczem i Jaworzyną Krynicką, Beskid Żywiecki z Babią Górą, Gorce z Turbaczem i Tatry z Łomnicą, Durnym, Lodowym, Rysami, Hawraniem czy Czerwonymi Wierchami.
W pd. części Polany pod Wysoką na Rówienkach ok. 710-720m.n.p.m. w lecie stacjonuje studencka baza namiotowa – opiekuje się nią Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich z Łodzi.
Północną część szczytu obejmuje Rezerwat Przyrody Wysokie Skałki. Utworzony z 1961 roku zajmuje powierzchnię 13,9ha. Perełką rezerwatu jest górnoreglowy las świerkowy, a z wyjątkowych okazów ptaków spotkać można tu także orlika krzykliwego, puchacza i myszołowa. Południowa strona Wysokiej należy do Pienińskiego Parku Narodowego.
Wysoka w XVIII wieku była miejscem robót górniczych, szukano w jej okolicach złota i srebra, dziś zaś sama góra stała się skarbem wśród pienińskich szczytów.
Redakcja serwisu www.escapador.pl