Latem do Rimini, a w zimie do Val Gardena!
Dolina Val Gardena – Włoski odpowiednik Zillertal!
Austria ma Zillertal, a Włochy mają Val Gardena - dolinę w Dolomitach zlokalizowaną na północy tego kraju. To porównanie pasuje jak najbardziej, chociażby ze względu na fakt, że odbywają się tutaj zawodu Pucharu Świata mężczyzn w kombinacji alpejskiej na stoku Saslong. Stąd też pochodzi Isolde Kostner – dwukrotna mistrzyni świata w narciarstwie alepjskim. Warto też wspomnieć, że jest to miejsce wpisane na listy UNESCO jako Światowe Dziedzictwo Przyrodnicze.
Na Val Gardena mapie widać trzy charakterystyczne punkty – Santa Cristina, Selva Di Val Gardena i Ortisei – są to trzy sławne w całej Europie ośrodki narciarskie, które należą do Dolomitisuperski (czyli gigantycznego, włoskiego obszaru narciarskiego, w którym jest w sumie ponad 1200 kilometrów tras!). Kolejną ciekawą inwestycją było połączenie Val Gardena z trzema innymi dolinami (Val di Fassa, Arabba, Alta Badia) tak zwaną karuzelą narciarską (Sella Ronda) długą na 175 kilometrów i dającą możliwość skorzystania z ponad 500 kilometrów stoków. Wszystko to sprawia, że jest to jeden z 10 najlepszych ośrodków narciarskich świata. Niezależnie od tego czy w Val Gardena pogoda sprzyja, to zawsze jest tam co robić i zwiedzać!
W sumie w dolinie znajduje się 175 kilometrów świetnie przygotowanych stoków, o których naśnieżenie dba ogromna armia armatek śnieżnych. Zjeżdżając z samej góry do stacji narciarskiej zlokalizowanej na początku wyciągów pokonamy różnicę wzniesień wynoszącą 1022 metry. Możemy to zrobić jeżdżąc po trasach łatwych(50 km), średnio trudnych (100 km) oraz bardzo trudnych (25 km). Gardenissima to 6 kilometrowy stok oceniany bardzo dobrze przez ekspertów. Jeżeli w Val Gardena pogoda nie zawiedzie, to doskonałe widoki można podziwiać jadąc stokiem Dreier zaczynającym się w Ciampinoi.
Na Val Gardena mapach widać, że infrastruktura w tym miejscu jest bardzo rozwinięta. W sumie sportowców na stoki wozi 37 orczyków, 31 wyciągów kanapowych, 6 gondoli małych i 3 duże co sprawia, że pojęcie jakichkolwiek kolejek do wyciągów po prostu nie istnieje.
Ale stolica narciarstwa alpejskiego to także zacne miejsce dla snowboardzistów. Park Piz Sella, który widać na Val Gardena mapie znajduje się na wysokości 2158 metrów n.p.m. pod Sossolung jest doskonałym miejscem do zabawy zarówno dla doświadczonych jeźdźców jak i początkujących. Tym bardziej, że z roku na rok przybywa do niego coraz więcej atrakcji.
W samym Val Gardena nie będą się nudzić także narciarze biegowi. Jest tutaj prawie 115 kilometrów tras wijących się wysoko w górach, z których widoki zapierają dech w piersiach. Polecanymi szlakami są Alpe di Siusi (ponad 60 kilometrów) oraz Vallunga i Monte Pana (ponad 49 kilometrów).
Innymi ciekawymi dyscyplinami jakie można uprawiać, jeśli w Val Gardena pogoda dopisze jest turystyka górska. Pieszo można przejść ponad 50 kilometrów oznaczonymi szlakami. Tymi samymi trasami mogą przechadzać się miłośnicy rakiet śnieżnych. Dodatkowo dużo dobrej zabawy znajdą tutaj miłośnicy wspinaczki, paralotniarstwa czy curlingu. Ciekawą opcją dla dużych i małych dzieci jest tor saneczkowy długi na 6 kilometrów! Jadąc nim adrenalina podskoczy każdemu!
W Val Gardena doskonale został rozwiązany problem skipassów. Nowoczesne karty chipowe dzielą się na te ważne od 1 do 7 dni, oraz karnety z możliwością dodatkowego doładowania, tak zwane my dolomite ski card. Koszt karnetu na 6 dni to średnio 190 euro dla osoby dorosłej.
Polecam zapoznanie się z Val Gardena mapą i porównanie jej z innymi regionami narciarskimi. Myślę, że jest to doskonała opcja dająca bardzo duże możliwości.
Przydatne linki:
Widok z kamer internetowych na terenie doliny Val Gardena
Informacje o całym kompleksie Dolomitisuperski
Garść przydatnych informacji o regionie