Mechanika w działaniu rowerów
Aby jednak do tego doprowadzić, należy w sposób dokładny zapoznać się ze sposobem działania tychże rowerów. Mają one rozmaite zastosowania, tak jak na przykład rowery Fano-Tec, które stanowią egzemplifikację nowoczesnych rowerów rehabilitacyjnych. Rowery te mogą stanowić skuteczną pomoc zarówno w rehabilitacji rąk, jak i nóg. Można za ich pomocą wytrenować odpowiednio mięśnie nóg i rąk tak, by wykazały się one znaczną sprawnością w późniejszych latach.
Szczególnie interesujące w kontekście rowerów rehabilitacyjnych są kwestie związane z mechaniką jako czynnikiem decydującym o działaniu urządzenia. Nawet jeżeli rower rehabilitacyjny jest w jakiś sposób wspomagany przez elektryczność, bądź elektronikę, to należy pamiętać iż mechanika jest najważniejszym aspektem jego działania. Zatem ważne jest zapoznanie się z procesami mechanicznymi. Dział mechaniki zajmujący się ruchem jest zwany kinematyką. Można to pokazać na przykładzie znanego mechanizmu korbowego znajdującego zastosowanie w pracy rowerowych pedałów.
Jeżeli przyjmiemy, że znamy prędkość obrotu jednostajnego wału wraz z korbą i zapytamy jaki jest odpowiedni ruch trzonu tłokowego i tłoka, to wówczas będziemy mieć do czynienia z zagadnieniami jakimi zajmuje się właśnie kinematyka. Jeżeli natomiast przyjmiemy jako konkretną siłę, wywartą na pedał za pomocą rąk czy nóg w każdym jego położeniu, a zapytujemy się jaki będzie skutek tejże siły, przejawiający się w obrocie niejednostajnym wału korbowego, to stoimy przed zadaniami jakimi zajmuje się dynamika. W ten sposób każde zagadnienie mechaniki w technice maszynowej posiada stronę kinematyczną i dynamiczną.
Lecz zagadnienia dynamiki od bardzo dawna dzielimy na dwie grupy. Do pierwszej zalicza się takie, w których chodzi jedynie o warunki pod jakimi dany układ materialny spoczywa, mimo że oddziałują nań pewne siły, czyli po prostu o warunki równowagi. Takie zadania były już bardzo dawno rozwiązywane teoretyczne. W działaniu urządzeń rehabilitacyjnych ważną rolę odgrywa tzw. prawo dźwigni, wyrażające warunek równowagi ciała obracanego na osi stałej na które działają siły.
Artykuł pochodzi z: http://pioropolis.pl/sport/pozostale/mechanika-w-dzialaniu-rowerow.html