Nauka jazdy na wyciągu orczykowym

Obecnie jak grzyby po deszczu powstają coraz to nowe wyciągi krzesełkowe, jednakże w Polsce nadal możemy spotkać się ze sporą ilością orczyków czy talerzyków. W jaki sposób nauczyć się na nich wjeżdżać na szczyt stoku?

Każdemu początkującemu narciarzowi lub snowboardziście wjeżdżanie na wyciągu orczykowym może przysporzyć sporych trudności. Warto jednak opanować tę umiejętność, aby swobodnie poruszać się po każdym stoku. Od czego rozpocząć naukę?

Wjeżdżanie na desce snowboardowej

Pierwsze próby korzystania z wyciągów orczykowych i talerzykowych mogą skończyć się klęską, jednak nie należy się zrażać. Jeżeli jeździmy na desce, to najlepiej wybierać płaskie stoki o małym kącie nachylenia. Na nich nauka będzie znacznie prostsza i szybsza. Na początku warto poświęcić trochę czasu na obserwowanie innych snowboardzistów oraz ich techniki wpinania się i wjeżdżania

Chcąc samemu opanować tę technikę, należy wypiąć nogę, którą mamy z tyłu podczas jazdy, natomiast przednią pozostawić w piętą. Takie działanie pomoże nam łatwiej przemieścić się w stronę orczyka oraz utrzymać równowagę. Kiedy już będzie nasza kolej na wjeżdżanie, musimy stanąć w odpowiednim miejscu, a następnie złapać orczyk, wsadzić go sobie między nogi i oprzeć o udo nogi, którą mamy z przodu. Tutaj należy uważać na szarpnięcie, będące oznaką wjeżdżania do góry, w tym momencie łatwo stracić równowagę.

Bardzo ważne jest, abyśmy nie zapierali się ani nie próbowali usiąść na orczyku, ponieważ nie udźwignie on naszego ciężaru. Podczas wjeżdżania ciężar najlepiej przenieść do przodu, gdyż w ten sposób nie stracimy równowagi. Tylną nogę najlepiej będzie oprzeć na pomiędzy wiązaniami. Możemy również zainwestować w podkładkę antypoślizgową, która znacznie podniesie komfort użytkowania wyciągu orczykowego.

Podczas wjeżdżania nie należy wykonywać żadnych gwałtownych ruchów ani obracać się. Jeżeli upadniemy, to jak najszybciej powinniśmy zejść z trasy wyciągu, aby nie blokować jazdy innym narciarzom czy snowboardzistom.
Dojeżdżając na górę, musimy przygotować się na wypięcie. Jest to znacznie łatwiejsza część niż w siadanie, ponieważ wymaga od nas wyłącznie podjechania do końca, wyciągnięcia orczyka, przytrzymania go przez chwilę, a następnie puszczenia. Pamiętajmy, aby szybko zejść z wyciągu i zrobić miejsce innym narciarzom oraz snowboardzistom.

Porady dla narciarzy

Wjeżdżanie na nartach jest dosyć podobne do korzystania z wyciągu orczykowego na snowboardzie. Na początku powinniśmy ustawić się w kolejce i spokojnie czekać, aż będziemy mogli wpiąć się do wyciągu. Musimy dosyć sprawnie zająć miejsce do wsiadania, do jednej ręki przekładamy kijki, a drugą, tą bliżej wyciągu, chwytamy orczyk i wkładamy go między nogi.
Ciężar staramy się rozłożyć równomiernie na obu nogach. Łatwiej nam będzie wjeżdżać, jeżeli będziemy trzymać się już wyznaczonych kroków ślizgowych. Musimy pamiętać o tym, aby nie wychylać się lub nie zmieniać kierunku jazdy, gdyż w ten sposób bardzo łatwo o zachwianie się i upadek. Nawet jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, to powinniśmy sprawnie zejść z trasy wyciągu.

Docierając do zejścia powinniśmy wyciągnąć orczyk, puścić go trochę później i zrobić miejsce kolejnym narciarzom i snowboardzistom. To również dbałość o swoje bezpieczeństwo. Nie warto zrażać się upadkami, lecz praktykować dalej!
Wjeżdżanie na orczyku na desce snowboardowej czy nartach nie jest zbyt trudne, jednak wymaga odpowiedniego przygotowania. Nie zrażajmy się pierwszymi upadkami, ponieważ z czasem nauczymy się jak odpowiednio korzystać z orczyka. Warto opanować tę umiejętność, zwłaszcza, że jest to nadal jeden z najpopularniejszych typów wyciągów w naszym kraju. Stosując się do powyższych zasad, nie powinniśmy mieć większych problemów z opanowaniem tej umiejętności.


Tagi: , narty, snowboard, zima