Nietypowe bieganie

Bieganie w Polsce jest bardzo popularną dyscypliną sportu, a uwidacznia się to podczas organizowanych w całym kraju imprez. Istnieją także nietypowe konkurencje biegowe, które mają równie dużo zwolenników.

Bieg tyłem jest jedną z tych konkurencji. Po odkryciu trenerów i rehabilitantów, że bieg i chodzenie tyłem pozytywnie wpływa na leczenie bólu kręgosłupa ta dyscyplina znalazła wielu sympatyków. Po raz pierwszy takie zawody zorganizowano w Finlandii w 1976 roku, a do Polski biegi tyłem zawitały w 2007 roku. Od tamtego czasu, co roku, 16 sierpnia w Kokotku pod Częstochową można spróbować swoich sił w tej osobliwej dyscyplinie.

Kolejną ciekawostką jest Ogólnopolski Bieg Grubasów, który odbywa się od 18 lat w Prusicach na Dolnym Śląsku. Już 22 czerwca będzie można wziąć udział w tej imprezie pod warunkiem, że ma się wskaźnik BMI na poziomie 30punktów.

Nocna Ściema to z kolei bieg, w którym można cofnąć się w czasie. Otóż w październiku o 2:00 w nocy, w Koszalinie odbywa się maraton i półmaraton, oczywiście podczas zmiany czasu z letniego na zimowy co powoduje, że godzinę po starcie sportowcy cofają zegarki. Dzięki temu można uzyskać czas zbliżony do światowego rekordu – 2h 3 min i 38 sekund. Rekord w półmaratonie padł w 2011 roku, kiedy jeden ze sportowców po przeliczeniu zmiany czasu przebiegł dystans w czasie 8 minut i 30 sekund.

Mieszkańcy miast nie mogą narzekać na brak imprez biegowych. Jedną z nich są biegi po schodach organizowane na całym świecie, a w Polsce m.in. w Warszawskim drapaczu chmur przy rondzie ONZ. Szacuje się, że co roku po schodach biegnie ponad 100 tysięcy osób na całym świecie. W marcowym biegu w Warszawie udział wzięło ponad 500 osób. W biegach do chmur przodują Polacy, którzy są na dwóch pierwszych miejscach w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Miłośnicy biegów ULTRA mogą co roku próbować swoich sił podczas Biegu Szlakiem Wygasłych Wulkanów, który odbywa się w Złotoryi na Dolnym Śląsku. Co roku na starcie stawia się ponad 1000 osób chętnych do przebycia 13-14 kilometrów w dość ekstremalnych warunkach. W tym roku IV edycja tego biegu odbędzie się 23 czerwca.

Kolejną ekstremalną imprezą jest Maraton Komandosa, który polega na przebiegnięciu 42 kilometrów w pełnym, żołnierskim oporządzeniu (spodniach, kurtce, butach z cholewką i co najmniej 10 kilogramowym plecakiem). Jest to prawdopodobnie jedyny taki bieg na świecie. Ten maraton odbywa się jesienią i wymaga sporego treningu przed startem.

Zachęcamy do udziału w możliwie jak największej ilości imprez sportowych!
Redakcja serwisu Escapador.pl