Nordic Walking - po co i dla kogo ?
Nordic walking został wymyślony już w latach 20 XX wieku jako letnia forma treningu na narciarzy biegowych. W ostatnich kilkunastu latach taka forma rekreacji stała się bardzo popularna na całym świecie i stale powiększa się grono fanów takiej formy turystyki. Żeby zrozumieć popularność „spacerów z kijkami” trzeba poznać zalety tego sportu, które są niewątpliwe bardzo duże. Przede wszystkim nordic walking pozwala w o wiele większym stopniu w stosunku do normalnego spaceru czy joggingu rozwijać mięśnie górnej części ciała.
Przy stosowaniu kijków pracują mięśnie klatki piersiowej, ramion, pleców a także brzucha. Nie są one poddawane wielkim obciążeniom, dzięki czemu nie czuć wielkiego zmęczenia, natomiast pomagają odciążyć stawy i mięśnie nóg. Z tego powodu taka forma rekreacji jest szczególnie polecana dla osób, które nie są przystosowane do dłuższych spacerów oraz osób starszych i otyłych, u których mięśnie oraz stawy poddane są większym obciążeniom.
Zaangażowanie górnej części ciała powoduje również, że spalanie kalorii podczas sesji nordic walking jest o około 40 % większe w stosunku do normalnego spaceru, co jest kolejnym plusem i powoduje wzrost popularności tej dyscypliny. Oczywistą zaletą jest również zwiększenie stabilizacji podczas przemieszczania się. Jest to szczególne potrzebne podczas przechadzek po terenach górskich, gdzie podczas schodzenie w dół kije do nordic walkingu pozwalają odciążyć szczególnie obciążane stawy kolanowe oraz mięśnie kończyn dolnych.
Można powiedzieć, że nordic walking ma praktycznie same plusy. Jeżeli dodamy do tego, ze oferta kijów do nordic walkingu jest w naszym kraju naprawdę bogata począwszy od zestawów składanych, teleskopowych, po amortyzujące to każdy będzie w stanie znaleźć odpowiednie kije dla siebie.
Również rozpiętość cen jest duża i rozpoczyna się już od kilkudziesięciu złotych za najprostsze kije do kilkuset złotych za zestawy dla profesjonalistów.
Autorem tekstu jest Tomarz R.
www.artelis.pl