Obiekty UNESCO w Chorwacji

Chorwacja stanowi jeden z ciekawszych kierunków turystycznych Europy, i to nie tylko ze względu na rewelacyjne warunki klimatyczne, położenie nad ciepłym Adriatykiem, ale również ze względu na nagromadzenie wspaniałych i unikatowych zabytków. 

Kraj ten może pochwalić się 7 obiektami wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, z czego 6 z nich to obiekty kulturowe, a tylko jeden przyrodniczy.

Stare Miasto Dubrownika zostało docenione przez UNESCO w 1979 roku. „Perła Adriatyku”, bo tak często określany jest Dubrownik, położony jest na wybrzeżu Dalmacji. Założony w VII wieku, już od XIII wieku stanowił jeden z najważniejszych portów morskich i fortec regionu śródziemnomorskiego. Pomimo dużych zniszczeń, jakie doznalo miasto podczas trzęsienia ziemi w 1667 roku, ocalały dubrownickie kościoły, pałace i niezwykłe fontanny stylu gotyckiego, renesansowego i barokowego. Podczas wojny domowej na Bałkanach w latach 90-tych ubiegłego stulecia Dubrownik także został poważnie zniszczony. Do dzisiaj trwają prace renowacyjne części obiektów, które przebiegają pod patronatem UNESCO. Stare Miasto Dubrownika otoczone jest murami miejskimi, których długość wynosi 2km. Stanowią one jedną z największych i najpotężniejszych fortyfkacji miejskich w Europie. Mają 25m wysokości i 6m grubości, zawierają 36 fortów, wież i bram. W ich wnętrzu znajdują się uliczki, wzdłuż których stoją najpiękniejsze kościoły, klasztory, domy i pałace budowane w różnych okresach świetności Republiki Dubrownickiej.

Także w 1979 roku na Listę UNESCO trafił historyczny kompleks miasta Split z Pałacem Dioklecjana. Rzymskie budowle, gotyckie, renesansowe i barokowe kościoły, pałace i domy zostały uznane za jedne z najbardziej unikatowych w tym regionie, które tworzą wyjątkowy kompleks miejski.

W tym samym roku doceniono również jedno z najwspanialszych, pod względem przyrodniczym, miejsc Chorwacji- Jeziora Plitwickie. Jest to jednocześnie największy chorwacki park narodowy. Jego ścieżki przecinają ponad 300km2 lasów, w których znajduje się 16 jezior i niezliczona ilość wodospadów. Niesamowity krajobraz od tysięcy lat tworzą zachodzące tu zjawiska geologiczne, których dziełem są także liczne jaskinie i groty. Lasy parku zamieszkują niedźwiedzie, wilki i liczne gatunki ptaków wodnych.

Kolejne dwa obiekty zostały wpisane na listę UNESCO w 1997 roku. Jednym z nich jest kompleks Bazyliki św. Eufrazjana w Porecu, drugim – historyczne centrum miasta Trogir. Bazylika w Porecu stanowi jeden z najlepiej zachowanych na świecie obiektów wczesnego chrześcijaństwa. Powstała ona w IV wieku. W skład całego kompleksu wchodzi oczywiście kościół, atrium, baptysterium i pałac biskupi. Natomiast Stare Miasto Trogiru zachwyca swoim układem urbanistycznym, który w niezmienionej formie przetrwał od dnia powstania, czyli od okresu hellenistycznego, do dnia dzisiejszego. Trogir jest wzorcowym przykładem miasta średniowiecznego.

W 2000 roku do szacownego grona dołączyła katedra świętego Jakuba w Szibeniku. Wybudowana w okresie od 1431-1535 do dziś zachwyca swą konstrukcją, wielkością i pięknem. Jest ona wynikiem pracy trzech architektów- Francesco di Giacomo, Georgiusa Mathei Dalmaticusa i Niccolò di Giovanni Fiorentino. Wnętrze katedry- freski i elementy dekoracyjne są wybitnym przykładem sztuki gotyckiej i renesansowej.

„Najnowszym” obiektem, bo wpisanym na listę UNESCO w 2008 roku jest Równina Stareg Gradu na wyspie Hvar. Równina ta jest unikatowym przykładem planowania i gospodarowania ziemią z okresu antycznej Grecji.

Żródło: www.pioropolis.pl