Osprzęt jachtowy

Wiele jest rodzajów mechanizmów i elementów określanych mianem – osprzęt żeglarski. Wśród nich z pewnością wspomnieć należy: szekle, karabińczyki, relingi, kabestany, olinowanie, bloczki, cumy, szoty, fały i ogromną liczbę kolejnych.

Gdzie można kupić przyzwoitej jakości akcesoria żeglarskie? Recepta jest banalna. Przede wszystkim osprzęt żeglarski można zakupić w specjalistycznych sklepach żeglarskich, tych stacjonarnych, jak i internetowych sklepach żeglarskich. W chwili obecnej nie ma to większego znaczenia. Nawet w razie nieodpowiednio przeprowadzonej transakcji internetowej, przysługuje prawo do zwrotu towaru. W związku z tym nie może być mowy o żadnym zagrożeniu utopienia środków.

W jaki sposób powinno się używać osprzętu żeglarskiego? Przede wszystkim powinno się zasięgnąć rady od starszych stażem fanów żeglarstwa. W przypadku mniej skomplikowanych elementów z pewnością nie ma co liczyć na instrukcję obsługi, zatem pozostaje się dopytać. Trafnym pomysłem może być zapisanie się do szkółki żeglarskiej, gdzie trenerzy wszystko rzetelnie wyklarują, dzięki czemu będziesz mieć pewność tego, że osprzęt żeglarski wykorzystywany jest zgodnie z intencją producenta.

Na jakich jednostkach używa się osprzętu jachtowego? Bez wyjątku na wszystkich. Od najmniejszych Maczków, przez Omegi, większe jachty, aż do największych żaglowców. Wiadomo, że w zależności od jachtu docelowego, akcesoria żeglarskie będą się różniły wykonaniem i wielkością, dlatego wypada się dowiedzieć, do jakiego rodzaju jachtów dopasowany jest wybrany element.

Niezwykle ciężko pisać artykuły o tak rozległej tematyce, dlatego, że ilość wiedzy z tej dziedziny nie zmieściłby się nawet w ciężkiej encyklopedii. Najbardziej odpowiednim sposobem na jej rozszerzanie jest dyskutowanie z innymi, doświadczonymi żeglarzami, czytanie lektur, czytanie artykułów w internecie, no i koniecznie praktyka żeglarska.

Źródło: autosport.media.pl