Pierwsza fundacja Questingu w Polsce
Questing to forma aktywnej turystyki polegająca na poruszaniu się po nieoznakowanych szlakach na podstawie opisów znajdujących się na specjalnych ulotkach. Dzięki temu można znaleźć zupełnie nowe miejsca w danym regionie oraz poznać ich historię. Wskazówki na ulotkach zwykle napisane są nieco tajemniczym, wierszowanym językiem, a na końcu każdej trasy znajduje się skarb, co dodatkowo podsyca chęć do zwiedzania. Podczas Questingu należy także rozwiązywać zadania związane z regionem bądź miejscem, na którym odbywa się zabawa.
Idea Questingu narodziła się za oceanem w 1995 roku w Valley Quest, gdzie wokół 50 niedużych miasteczek wytyczono do dziś ponad 200 ścieżek z zadaniami.
Turyści w Polsce chętnie korzystają z tego typu rozrywki, których początkami w dziecińskie były podchody, a nieco później gry miejskie. Dodatkowym argumentem jest fakt, iż od jakiegoś czasu wzrasta chęć do poznawania lokalnej kultury i dziedzictwa.
Polski Questing to głównie województwo świętokrzyskie z Bałtowem na czele. Tylko tam działa 21 szlaków, a wśród nich kajakowy oraz specjalnie przygotowany do nocnych poszukiwań.
Aktualnie powstające szlaki są realizowane z projektu Centrum Dziedzictwa Przedsiębiorczości Społecznej. To właśnie dzięki temu zdecydowano się na powołanie fundacji.
Palmę pierwszeństwa w Questingu chce przejąć Łódź, w której do końca roku ma być dostępnych aż 35 ścieżek. Włodarze miast i miasteczek widzą w przygodowych szlakach idealne narzędzie do promocji, ponieważ dobrze zorganizowane trasy przyciągną turystów.
W skład Rady Fundacji weszli Jarosław Kuba z Bałtowa, Steve Glazer, który przyczynił się do sukcesu Valley Quest, Barbara Kazior promująca questing i ekomuzea oraz trenerzy questingu z Polski.
Działania fundacji mają edukować społeczeństwo w zagadnieniach questingu, popularyzować go oraz ujednolicać standardy w całym kraju. Być może w przyszłości Polskie szlaki przygodowe zyskają rozgłos za granicą.
Centrala Fundacji mieści się w Bałtowie oraz Krakowie, ponieważ tam znajduje się najwięcej trenerów. Ponadto na stronie questing.pl dostępne są ulotki zawierające informacje o większości szlakach w Polsce.
Życzymy sukcesów w promowaniu Questingu!
Redakcja serwisu Escapador.pl