Podwodny hokej i rugby, czyli wersja wakacyjna popularnych sportów

Hokej kojarzy się większości ludzi z łyżwami  i lodowiskiem. Są też tacy, którzy utożsamiają go z trawą lub ewentualnie z salą gimnastyczną. Rugby zaś, w świadomości przeciętnego człowieka to sport drużynowy, którzy uprawiają rośli mężczyźni. Polega on na zdobywaniu punktów przez przyłożenie. Z czasem i te sporty zyskały nowe odmiany – podwodne alternatywy. Na czym one polegają?

Hokej podwodny to sport drużynowy uprawiany zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Zawody rozgrywane są przez dwie sześcioosobowe drużyny. Mecze trwają dwa razy po piętnaście minut każda i odbywają się w basenie na głębokości od dwóch do trzech metrów. Punkty zdobywa się poprzez skierowanie krążka do bramki przeciwnika.
 
Co jest potrzebne, aby zacząć uprawiać ten sport? Po pierwsze i najważniejsze – umiejętność pływania. Jeśli zaś chodzi o sprzęt to, chcąc zacząć uprawiać ten sport, musimy zaopatrzyć się w następujące elementy wyposażenia: płetwy, maski, fajki do nurkowania swobodnego, ochraniacze na twarz, krótki kij (o długości do 35 cm), grubą rękawicę na dominującej ręce, oraz czepek. Ponadto należy zakupić ciężki, około półtorakilogramowy ołowiany krążek pokryty warstwą tworzywa sztucznego.

 
Hokej podwodny został wynaleziony w 1954 roku przez płetwonurków jako ćwiczenie pozwalające utrzymać im dobrą kondycję i sprawność poza sezonem. Później zyskał popularność w szerszych kręgach. Obecnie najwięcej zwolenników tego sportu zamieszkuje: Wielką Brytanię, Australię, Kanadę, Nową Zelandię RPA, USA, Holandię, Polskę i Francję. W hokeju podwodnym rozgrywane są zawody na poziomie krajowym oraz mistrzostwa świata.
 
Drugim ze wymienianych sportów jest podwodne rugby. To gra zespołową, w którą grają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Rozgrywana jest pod powierzchnią wody w basenie o wymiarach 12-18 m i 8-12 m oraz głębokim na 3,5-5 m. Celem gry jest zdobycie większej liczby punktów niż drużyna przeciwna. Punkty zdobywa się przez włożenie piłki do kosza przeciwnika. Drużyny liczą od 11 do 15 zawodników, ale w grze bierze udział jednocześnie tylko sześciu.
 
Chcąc uprawiać ten sport obowiązkowo musimy się zaopatrzyć w maskę, fajkę, kask z ochraniaczami na uszy i płetwy, a także piłkę i specjalne kosze. Gra trwa dwa razy po 15 minut. Przerwa między połowami wynosi pięć minut. Jeśli w przepisowym  czasie gry nie zostanie ona rozstrzygnięta, to następuje 15 minutowa dogrywka.
 

Podwodne rugby zostało wymyślone w Niemczech w 1961 roku. Obecnie rozgrywane są Mistrzostwa Europy i Świata w tym sporcie. Największą popularnością cieszy się on w Norwegii, Austrii, Czechach, Niemczech, Danii, Finlandii, Słowacji, Szwecji oraz w Kolumbii.
 
Podsumowując, zarówno podwodny hokej, jak i rugby to sporty zyskujące coraz większą popularność. Niemniej jednak należy pamiętać, że dyscypliny te wymagają szybkości, siły oraz umiejętności długiego przebywania pod wodą. Ze względu na środowisko wodne i nieregularne dostarczanie tlenu do organizmu to bardzo męcząca gra. Nie każdy, więc może je uprawiać.
 

Redakcja serwisu www.escapador.pl