Pojezierze Drawskie

Jest to region w środkowej części Pojezierza Zachodniopomorskiego, pomiędzy Drawskiem Pomorskim i jeziorem Lubie na południowym zachodzie a środkowym brzegiem Radwi na północnym wschodzie. Na tym terenie znajdują się liczne jeziora i rzeki oraz wielkie bogactwo lasów. Występująca na tym terenie szata leśna jest bardzo urozmaicona. Ponadto znajduje się tutaj ponad 250 jezior, różniących się między sobą pod względem wielkości, kształtu i genezą powstania.

OPIS I POŁOZENIE

Jest to region w środkowej części Pojezierza Zachodniopomorskiego, pomiędzy Drawskiem Pomorskim i jeziorem Lubie na południowym zachodzie a środkowym brzegiem Radwi na północnym wschodzie. Na tym terenie znajdują się liczne jeziora i rzeki oraz wielkie bogactwo lasów. Występująca na tym terenie szata leśna jest bardzo urozmaicona, a średnia lesistość gmin Pojezierza wynosi 44%. Przy tym dodatkowo najbardziej atrakcyjne kompleksy leśne zlokalizowane są wokół zbiorników wodnych, które oczywiście stanowią główna atrakcje tych terenów. Znajduje się tutaj ponad 250 jezior, różniących się między sobą pod względem wielkości, kształtu i genezą powstania. Największe i najgłębsze na pojezierzu jest Drawsko (powierzchnia ok. 1800 ha, maksymalna głębokość 81), potem kolejno (biorąc pod uwagę glębokość) Lubie, Pile, Siecino, Komorze, Dołgie, Wilczkowo i Trzesiecko. Największa liczba jezior (aż 55) leży na ternie Borne Sulinowo.


MOŻLIWOŚCI SPORTOWE

Jezioro Drawskie, kasujące się na drugim miejscy pod względem głębokości i powierzchni w Polsce, jest rewelacyjnym miejscem do nurkowania. Po za nim dobrymi miejscami nurkowymi są Krzemno, Kąpka, Siecino, Wilczkowo, Komorze, Lubie, Dołgie. Widoczność w jeziorach wynosi do 10 metrów. Ich zaletą jest także niewielka odległość między nimi, co sprawia , iż spędzając parę wolnych dni na tym terenie dostępnych jest wiele możliwości. Po za nurkowaniem jeziora doskonale nadają się jako miejsce do wędkowania oraz uprawiania sportów żeglarskich.
Natomiast rzeka Drawa, przepływająca przez jezioro, doskonale nadaje się do organizowania spływów kajakowych, które często mają tam miejsce. Odbywa się tam m.in. Szlak Kajakowy imienia kardynała Karola Wojtyły. Po za tym spływy kajakowe są organizowana na rzece Piława i Dobrzyca


INNE ATRAKCJE

W okolicy oprócz licznych atrakcji wodnych znajduje się wiele innych, takich jak stadniny koni, punkty widokowe. Na tym terenie zlokalizowany jest także Drawski Park Krajobrazowy oraz liczne rezerwaty przyrody. Teren ten doskonale sprawdza się jako miejsce służące do turystyki pieszej, rowerowej oraz konnej. Wytyczony tam szlak konny, podzielony na 5 odcinków, rozpoczyna się w dzielnicy Łobza ? Świętoborzec, a kończy w Białym Borze.
W pobliskich miejscowościach można zwiedzać zabytkowe budowle sakralne, pałace z parkami i cmentarze. W Starym Drawsku można zobaczyć ruiny zamku Drahim. Dodatkową atrakcje stanowią cyklicznie organizowane tam tradycyjne turnieje rycerskie. Warto także zobaczyć Sławogród, czyli drewniany skansen zbudowany na wzór wczesnośredniowiecznej osady. Oba obiekty zlokalizowane są na terenie gminy Czaplinek.
Natomiast na terenie miejscowości Połaczyn-Zdrój funkcjonuje uzdrowisko.