Producenci sprzętu snowboardowego!

Na świecie istnieje bardzo duża liczba producentów sprzętu snowboardowego. Część z nich znana jest wszystkim miłośnikom tego sportu, o niektórych wiedzą tylko wtajemniczeni, są też tacy, których należy omijać szerokim łukiem. Poniżej przedstawię większość firm, które profesjonalnie zajmują się produkcją akcesoriów snowboardowych.

Często kupując sprzęt snowboardowy zastanawiamy się, czy dana firma jest dobra, znana, czy jej sprzęt wart jest cen, które są widoczne od razu po wejściu do sklepu sportowego? Ten artykuł to bardzo ogólne przedstawienie firm, dzięki któremu odpowiedź na powyższe pytania będzie zdecydowanie prostsza.

Apo Snowboards to firma, która produkuje sprzęt snowboardowy od 1985 roku. Historia firmy jest bardzo burzliwa, jednakże na przestrzeni lat zdołała utrzymać się i wzmocnić swoją pozycję na rynku firm snowboardowych. Apo Snowboards wprowadzało (i wciąż to robi) innowacje zarówno do desek snowboardowych jak i wiązań (dual entry pozwala na klasyczne wpinanie butów w wiązania oraz poprzez odchylenie łyżki jak we FLOW). Ich pierwszych modelem był Apocalypse Surf i do dzisiaj w produktach tej firmy znajdują się serie o tej samej nazwie. Firma produkuje jeszcze narty i deskorolki. Wszystkie produkty wyróżniają się doskonałą jakością i nieprzeciętną grafiką. Najtańsza deska w kolekcji 2012/2013 kosztuje niecałe 700pln, najdroższa ponad 2000pln.



Arbor to kolejna firma, której sprzęt jest co najmniej godny polecenia. W Polsce jest to firma raczej mało znana, jednakże na świecie cieszy się dużą popularnością. Firma Arbor produkuje deski od 1995 roku a ich cechą charakterystyczną są grafiki imitujące słoje drewna. Siedziba Arbor znajduje się w USA.

Bataleon to marka, która od niedawna istnieje w snowboardowym świecie. Ich pomysłem na wejście do świata snowboardu było wprowadzenie Triple Base Technology, czyli podziału ślizgu na 3 strefy (przód, środek i tył). Ułatwia to wykonywanie wszystkich ewolucji od jazdy po stoku, puchu aż po zabawę na snowparku bez straty giętkości czy przyczepności deski! Do tego dochodzą bardzo niekonwencjonalne grafiki, które niektórych mogą bulwersować a innych motywować.

Bent metal jest firmą, której produkty bardzo ciężko dostać w Polsce. Najbliższy oficjalny punkt tej firmy znajduje się w południowych Niemczech. Ta firma specjalizuje się w produkcji wytrzymałych i doskonale trzymających but wiązań. W produkcji wiązań specjalizuje się także Beyond Snow, która produkuje oryginalne wiązania Strap In, w których otwierają się również boki wiązania!

Pośród wymienionych producentów znacząco wyróżnia się Burton, który produkuje dosłownie wszystkie akcesoria potrzebne do uprawiania snowboardingu. Burton to firma, która została założona w 1977 roku przez Jake’a Burtona i zasługuje na napisanie o niej osobnego artykułu. Niektórzy twierdzą, że to on wymyślił snowboarding. Firma Jake’a przeżywała swoje wzloty i upadki, jednakże dzięki niej powstało dużo innowacyjnych rozwiązań w świecie snowboardu. Jak każdy producent – Burton – ma zarówno swoich wielkich zwolenników jak i przeciwników. Pewne jest jednak to, że w każdej części świata, w której jeździ się na jednej desce każdy będzie znał tą firmę.

Celsius jest pierwszą firmą w tym spisie, która specjalizuje się w produkcji butów snowboardowych. Ich wyjątkowość polega na tym, że doskonale dopasowują się do stopy i nie rozbijają się podczas użytkowania. Do większości modeli dodawane są wkładki na rzep, które można przymocować w skarpecie, dzięki którym noga jest lepiej usztywniona, co znacząco wpływa na jazdę.

Jeśli ktoś śledził poprzednie artykuły to wie, że wspominałem w nich o firmie ELAN, która to w przełomowym momencie wypuściła pierwsze narty carvingowe. Jest to firma, która istnieje od 1945 roku produkuje narty wszelkiego typu oraz od ok 1988 deski snowboardowe, wiązania i buty. Ich sprzęt można znaleźć w każdym sklepie z zimowym sprzętem sportowym. Dla niektórych firma Elan powinna produkować tylko i wyłącznie sprzęt narciarski, ponieważ to właśnie robi najlepiej.

Od 2002 roku na rynku działa Endeavor, której deski i wiązania są nagradzane w różnych plebiscytach na całym świecie, ale już nie koniecznie w Polsce. Ta mało znana firma z Kanady produkuje świetny sprzęt dla osób, które posiadają już jakieś umiejętności.

F2 to producent znany przede wszystkim z produkcji twardych, slalomowych desek oraz wiązań. Na sprzęcie tej firmy jeżdżą reprezentacje wielu krajów w slalomie i kombinacji alpejskiej.

Fanatic i Flow do dwie kolejne znane marki produkujące dobre deski snowboardowe. Zarówno jedna jak i druga mogą spokojnie konkurować z Burtonem. Flow znany jest przede wszystkim przez innowacyjne wiązania i buty, które zrewolucjonizowały snowboarding.

Forum – tej firmy nie trzeba przedstawiać nikomu, kto interesuje się freestylem. To właśnie na sprzęcie tej firmy jeżdżą czołowi zawodnicy tacy jak Peter Line i Pat Moore. To wystarczająca rekomendacja.

Sprzęt firmy Hammer, która działa na światowym rynku bardzo długo zyskał sobie już wiernych fanów, jednakże w Polsce jest to marka, o której tak naprawdę mało wiadomo. Przeglądając oferty w sklepach można spokojnie rozważać zakup sprzętu Hammera.


Head’a nie trzeba przedstawiać nikomu. Jest to firma, która w ofercie ma narty, deski, buty, wiązania i inne akcesoria związane ze sportami zimowymi. W rankingu popularności sprzętu Head jest zawsze w czołówce.

Icon i Imperium to dwoje producentów z różnych zakątków świata (Finlandia i Francja). Ich deski są bardzo popularne zwłaszcza wśród kobiet ze względu na rewelacyjne grafiki. Każda z tych firm posiada w swojej ofercie inny sprzęt zimowy – od ubrań po kaski i gogle.

Lib Tech to kolejna propozycja dla wymagających. Deski tej firmy od lat są cenione na całym świecie za jakość oraz innowacje technologiczne.

Firma Morrow, Nitro i Ride to producenci zajmujący się deskami, wiązaniami i butami. Ich sprzęt jest idealny do robienia pierwszych kroków na stoku.

O-matic i Palmer to dwie mało znane w Polsce firmy, które w świecie snowboardu uchodzą za legendarne. Ich deski doskonale spisują się we freeridzie i free style.

Rome to mało znana firma, która od kilku lat zachwyca swoimi deskami i wiązaniami. Team, który jeździ na ich sprzęcie jest mocno zauważalny podczas wszelkich zawodów.

Rossignol to kolejna już firma, której główną dziedziną jest narciarstwo, natomiast snowboard wytwarzany jest ‘przy okazji’. Firma ta cieszy się w Polsce i na świecie ogromną popularnością ze względu na świetną jakość produktów, ale także niecodzienne grafiki.

Firmy Salomon nie trzeba przedstawiać nikomu, kto chodź trochę interesuje się sportem. W ofercie tego producenta dostępne jest dosłownie wszystko – od butów trekkingowych po ubrania, gogle czy sprzęt wspinaczkowy. Oczywiście Salomon zajmuje się też produkcją nart i snowboardów, które cieszą się dobrą opinią wśród Riderów. Sprzęt firmy Sims jest porównywalny z Salomonem.

Kolejną firmą legendą związaną ze snowboardem jest Santa Cruz. W ich ofercie znajduje się sprzęt oraz odzież najwyższej jakości. Już samo patrzenie na model Platinium Twinza powoduje, że chce się jechać na stok!

Signal to nazwa, która na pewno nie kojarzy się ze sportami zimowymi. Jest to stosunkowo młoda firma, która produkuje bardzo różnorodne deski – od miękkich freeridowych po szybkie i twarde ścigacze.

Technine to bardzo mało znana firma, która brzmi jak z supermarketu. Jednakże deski i wiązania tej firmy używane są przez free ridowców na całym świecie i cieszą się bardzo dobrymi opiniami.
To już wszyscy producenci, którzy są znani i cenieni w świecie snowboardingu.

Oczywiście nie znaczy to, że firm, których tu nie ma należy się wystrzegać. Na rynku wciąż można dostać deski nieistniejącej już, rewelacyjnej firmy Sapient. Natomiast Atomic, który jest czołowym producentem sprzętu narciarskiego nie występuje w tym rankingu, ponieważ ze snowboardem ma mało wspólnego, a mimo to seria AIA uważana jest za świetną deskę dla początkujących.


Konkluzja tych wszystkich rozważań jest taka, że lepiej sprawdzić producentów sprzętu przed zakupem, żeby nie okazało się potem, że nasze ciężko zarobione pieniądze zostały wydane na sprzęt, który do niczego się nie nadaje, podczas gdy za nieco więcej można mieć sprzęt czołowych producentów świata.