Rajd Czterech Żywiołów
Bazą imprezy jest Orlik mieszczący się na ulicy Rudnickiej 6 w miejscowości Klucze, a cała impreza trwać będzie od 8 do 9 czerwca.
Idea Rajdu Czterech Żywiołów powstała w 2010 roku, kiedy to kilka osób postanowiło zorganizować imprezę przygodową na świeżym powietrzu, która zmuszać będzie do myślenia, kreatywności i zachęcać do aktywnego spędzania czasu. Jura Krakowsko – Częstochowska nie została wybrana przypadkowo. Jej różnorodność idealne nadaje się do przeprowadzania wszelkiego typu gier, zabaw, konkursów i wyścigów. Jaskinie, wąwozy, jary i Pustynia Błędowska to miejsca wręcz stworzone do tego, żeby zrealizować w nich jakieś ciekawe zadania.
Pierwsza edycja Rajdu ruszyła w 2011 roku, a wzięło w niej udział kilkanaście patroli. Można było wybrać sobie poziom trudności trasy z pomiędzy 3 opcji. Od tamtego czasu kultowe stają się:
Trasa Extrim mierząca od 120 do 150 kilometrów, którą zwykle pokonują najbardziej ekstremalni zawodnicy.
Trasa Open, której długość wynosi od 60 do 80 kilometrów z przeznaczeniem dla początkujących i ambitnych.
Teamy, które wybrały te trasy musiały składać się z 2 osób. Maksymalny czas na pokonanie całego dystansu wynosił 24 godziny, a zawodnicy poruszali się pomiędzy punktami nawigacyjnymi. Najlepszą częścią jest to, że na trasie trzeba było korzystać z rowerów, rolek, kajaków lub po prostu pieszo oraz pokonywać mosty linowe, jaskinie, ścianki, a do zadań należało m.in. strzelanie ze śrutówki czy łuku.
Ostatnim tym trasy jest ta najłagodniejsza, rodzinna. Ma ona od 6 do 8 kilometrów i można na niej świetnie się bawić z dziećmi propagując jednocześnie aktywny wypoczynek. Na przejście trasy jest 4 godziny, podczas których wykonuje się zadania – mosty linowe, ścianki, jaskinie, rozpalanie ogniska czy rozwiązywanie łamigłówek.
W tym roku będzie podobnie. Każda edycja Rajdu Czterech Żywiołów obfituje w znaczy wzrost liczby uczestników – w drugiej edycji wzięło udział o 150% więcej osób.
Organizatorzy zadbali także o względy bezpieczeństwa. Wszystkie zadania są skonstruowane w taki sposób, żeby dawały jak najwięcej emocji, ale nie były skrajnie ryzykowane. Ponad to nad poszczególnymi zadaniami czuwają instruktorzy survivalu, alpinizmu, WOPR, PCK i inni.
Szczegóły o tegorocznej imprezie można znaleźć na www.rajd.vajra.org.pl
Zachęcamy wszystkich do udziału!
Redakcja serwisu Escapador.pl