Rakiety śnieżne - doskonały sposób na zimowe, górskie wędrówki!

Można bez skrępowania napisać, że chodzenie w rakietach śnieżnych jest stare jak świat. Od niepamiętnych czasów ludzie ułatwiali sobie przemieszczanie się i wymyślali różne sposoby, żeby ułatwić i przyspieszyć tę czynność. Wynalezienie karpli było tylko kolejnym udogodnieniem dla ludzi pierwotnych żyjących w górach czy w miejscach gdzie obficie występował głęboki śnieg.

Oczywiście karple to buty śnieżne lub po prostu rakiety śnieżne. W dzisiejszych czasach są one wykorzystywane również do przemieszczania się, ale ludzie robią to raczej dla przyjemności niż z konieczności. Aktualnie jest to rodzaj rekreacji zimowej przeznaczonej dla osób w każdym wieku, który od kilkunastu lat staje się coraz popularniejszy w Austrii, Niemczech, Włoszech czy Francji. Rakiety śnieżne szczególnie upodobali sobie ludzie uprawiający czynną turystykę górską czy trekking. Dzięki rakietom również w zimie mogą spokojnie chodzić do miejsc, do których dojście tylko w butach trekkingowych było by bardziej czasochłonne i wyczerpujące.

Przykład jednych z pierwszych rakiet śnieżnych

Wyprawy z rakietami śnieżnymi zawsze związane są z bliskością natury i obcowaniem z nią. Sprawiają też, że grupa integruje się nie tylko przez wspólne spędzanie czasu, ale także przez wzajemną pomoc, ponieważ wędrówki w zimie są dużo bardziej niebezpieczne i wymuszają wzajemne wsparcie w większej mierze niż letnie trekkingi.

Pozostaje jednak kwestia tego, czy rakiety śnieżne dobiera się w jakiś szczególny sposób? Otóż wędrówki w rakietach śnieżnych nie wymagają na początku żadnych dodatkowych elementów takich jak specjalistyczne buty – wystarczy zwykłe, trekkingowe obuwie, które za pomocą pasków mocuje się do karpli.

Profesjonalne rakiety śnieżne

Żeby odpowiednio dobrać rakiety śnieżne należy skupić się na 4 czynnikach ich budowy. Pierwszymi czynnikami są kształt i rozmiar, które muszą łączyć dobre utrzymywanie człowieka na śniegu oraz umożliwiać sprawne poruszanie. Nie sztuką jest kupić rakiety o największej powierzchni roboczej (tej, która ma kontakt ze śniegiem), skoro poruszanie się w nich będzie wykańczające. Oczywiście rakiety dla kobiet nieco różnią się kształtem od męskich (są dłuższe, lżejsze i nieco węższe).

Warto zwrócić też uwagę na użyte materiały – najważniejsze jest to, żeby rakiety były jak najlżejsze, a powierzchnia stykająca się ze śniegiem jak najbardziej wytrzymała. Do wyboru są konstrukcje z aluminium lub stali nierdzewnej. Te pierwsze są lżejsze i tym samym delikatniejsze, jednak spokojnie wystarczają do typowej, górskiej turystyki.

Kolejną istotną rzeczą jest utrzymanie równowagi w rakietach śnieżnych. Dobrze ulokowany i dopasowany ‘punk obrotu stopy’ gwarantuje panowanie nad rakietą w czasie marszu oraz wyklucza możliwość kontuzji.
Istotną kwestią jest to, żeby stopa dobrze trzymała się wiązania rakiety i nie wypinała się. Dobrze wpięte wiązania pozwolą na spokojne i nie wyczerpujące pokonywanie tras w głębokim śniegu.

Inny typ rakiet śnieżnych w wersji dla kobiet

Większość modeli posiada również raki, które znajdują się dokładnie pod butem, dzięki czemu podczas marszu naciska się na nie całym ciałem. To z kolei gwarantuje doskonałą przyczepność w każdym terenie oraz stabilizuje but na nierównościach.

Koszt rakiet śnieżnych nie jest zbyt duży w porównaniu ze sprzętem wspinaczkowym czy narciarskim. Dobry sprzęt przeznaczony do bezpiecznego chodzenia po śniegu w górach kosztuje od 200 złotych wzwyż.