Retezat i Fogarasze, czyli jak się zmęczyć w rumuńskich górach?

Kraj ten oferuje górskie  szlaki, stare miasta, ale też wiele ośrodków Spa, które łączą własne  źródła termalne i wysokiej zawartości morskie minerały. Hotele  porozrzucane w miejscowościach wzdłuż linii Morza Czarnego i Karpat  cieszą się sławą od stuleci, sięgając pamięcią do rzymskich czasów  świetności.

Retezat jest jednym z najwyższych pasm Karpat - z  powodu skalistego krajobrazu i stromych urwisk często porównywany jest z  Alpami. Ale są tu również łagodniejsze tereny: pod szczytami, głęboko w  kotlinach zalegają polodowcowe jeziora, a na wysokości 2000 metrów  malownicze polany, na których pasą się owce. Retezat to bardzo dobre   miejsce do rozpoczęcia przygody z rumuńskimi górami. Tereny te są łatwo  dostępne, dosyć dobrze przygotowane pod turystykę, a zarazem niezwykle  ciekawe widokowo: nieco wyższe od naszych Tatr Zachodnich, z  charakterystycznymi skalistymi szczytami. Pod względem wysokości Retezat  jest trzecim pasmem górskim w Rumunii, z najwyższymi szczytami Peleagą o  wysokości 2509 metrów i Papusa 2508 metrów - wierzchołki te znajdują  się w głównym grzbiecie pasma, do którego dochodzą niższe ramiona (na  kształt litery H). Na język polski Retezat tłumaczy się z rumuńskiego  jako „Góry Pocięte”.
 
 
Pogoda w górach
 
 
Ludzie  gór wiedzą, ze pogoda na tym specyficznym obszarze bywa szczególnie  zmienna i kapryśna. Turyści przyjeżdżający w południowe Karpaty często  narzekają na aurę, bo są takie okresy, że deszcz pada tu bez przerwy  nawet przez 3 tygodnie. Dlatego bardzo ważna jest znajomość specyfiki  tych pasm górskich i wybór dobrego terminu podróży: najpogodniejsza jest  druga połowa sierpnia i wrzesień. Natomiast w czerwcu i lipcu pada  najwięcej, a nawet czasem zalega gdzieniegdzie śnieg. Powyżej granicy  lasu, przez około 200 dni w roku, jest mokro, a przez ponad 260  utrzymuje się mgła. Niewiele jest więc dni, kiedy można nacieszyć się  pięknem tych gór.
 

Przyroda 
Przyroda w  Retezacie jest niezwykle ciekawa i bogata - teren gór w 1935 roku został  uznany parkiem narodowym, a od 1979 roku znajduje się na liście  rezerwatów UNESCO. Pod ochroną jest tu gównie kosówka, która porasta na   30% powierzchni parku, oraz łąki na 15% obszaru. Występują tu zwierzęta  takie jak: świstaki i niedźwiedzie, które ze względu na dużą liczbę  turystów, żyją w odległych od szlaków częściach gór.
 
 
Noclegi
 
 Dojazd  w Retezat jest łatwy, dlatego w sezonie wakacyjnym przyjeżdża tu wiele  osób, przede wszystkim Rumunów, ale także Czechów, Polaków i Niemców. Ze  względu na wysokie ceny (wyższe niż w Polsce) i niski standard  schronisk warto jest wybrać się pod namiot - pola namiotowe są  bezpłatne. Pod względem wielorakości opcji planowania tras  najdogodniejsze są pola przy dawnym (spalonym w lutym 2007 roku)  schronisku Pietrele położonym na wysokości 1480 m oraz to nad jeziorem  Zanoaga (1897 m) i nad jeziorem Bucura (2070 m).
 
 
Namiot można  bezpiecznie pozostawić na polu, a w trasy chodzić bez obciążenia. W  wyższych partiach gór szlaki nie są mocno przedeptane, czasem nie ma  wcale ludzi, ale pamiętać trzeba o dużych różnicach wysokości i  obciążeniach z nich wynikających. Na wyprawy zawsze trzeba zabierać duże  ilości wody i nie nabierać jej z niżej płynących potoków, bo w wyższych  partiach pasą się owce i krowy, a woda jest (delikatnie mówiąc) niezbyt  czysta. W wyższych partiach wody jest bardzo mało.
 
 
Polecane szlaki
 
Aby  przemierzyć najciekawsze szlaki Retezatu warto przyjechać tu na kilka  dni i smakować piękne krajobrazy, odkryć doliny z malowniczo położonymi  jeziorami i przejść przez skaliste szczyty. Całe pasmo jest oznakowane  szlakami 4 rodzajów, oznaczonych symbolami: kropka, pasek, krzyżyk i  trójkąt, występującymi w 3 kolorach: niebieskim, czerwonym i żółtym.  Szlak prowadzący na przełęcz Judele (2370 m) – wiedzie pomiędzy stromymi  szczytami, podobnymi do tych, jakie spotkać można w Tatrach Wysokich i  na pewno dostarczy silnych wrażeń. Inny ciekawy odcinek wiedzie granią  Portile Inchise pomiędzy szczytami Varful Mare i Papusa (2463 m), po  skalnym grzbiecie ze stromymi zboczami. Ze względu na brak zabezpieczeń i  bardzo dużą ekspozycję szlak ten jest bardzo rzadko przemierzany, ale  jednocześnie atrakcyjny dla starych górołazów. Góra Varful Mare  przygniata swym ogromem, a na sam szczyt szlak nie dochodzi.
 
 
Jak tu dotrzeć?
 
Z  Polski w góry Retezat najlepiej jest dojechać samochodem lub  bezpośrednim pociągiem z Krakowa (przez Słowację i Węgry) do Devy, która  leży około 30 km od Retezatu.

 Fogarasze
 
Góry  Fogarskie stanowią najwyższe pasmo Rumunii i całych Karpat  Południowych. Główny grzbiet liczy około 65 km długości, a najwyższy  szczyt to Moldeveanu - 2544 m n.p.m. Najciekawszy odcinek stanowi  przejście od Serboty (2331 m n.p.m.), poprzez Negoiu (2535 m n.p.m.), do  Żlebu Draculi. Fagarasz mają niemal 190 szczytów powyżej 2200 metrów i  aż 8 wierzchołków liczących powyżej 2500 metrów. Granica lasu sięga tu  1800 metrów, a powyżej niej występują kosodrzewina i pasterskie hale,  gdzie u pasterzy można kupić bryndzę. Szlaki są dobrze rozpisane, a  nocleg można znaleźć w jednym z kilkunastu schronisk, z których  większość położona jest dosyć nisko, na wysokości około 1500m, co  znacznie utrudnia turystykę. Wyjątek stanowią schronisko Podragu (2136 m  n.p.m.) oraz schroniska przy Bâlea Lac (2034m. n.p.m.), które leżą przy  poprowadzonej przez góry w latach 70 szosie transfogaraskiej.  Najciekawszy szlak wiedzie główną granią Gór Fogaraskich, aby go  przemierzyć należy dobrze zaplanować kilkudniową wędrówkę z własnym  namiotem. Co kilka godzin marszu znajdują się schrony dla turystów, ale w  sezonie bywają przepełnione.
 
 
Fogarasz

 
U  podnóża północnych stoków Gór Fogaraskich, nad rzeką Alutą, leży miasto  Fogarasz. Głównym zabytkiem miasta i pamiątką z okresu jego największego  rozkwitu jest wybudowana około 1310 roku forteca, która po dziś dzień  zachowała się w dobrym stanie. Inną atrakcję regionu stanowi Hotel  Lodowy, zlokalizowany na wysokości 2000m n.p.m., dokąd zimą dotrzeć  można jedynie kolejką linową. Czternastopokojowy Ice Hotel (zbudowany  jak sama nazwa mówi, z lodu), co roku jest przebudowywany, dlatego  ciągle jest zaskakujący i niezwykle ekskluzywny. Pokoje hotelowe  przyozdobione są artystycznymi rzeźbami i pomimo, iż na zewnątrz  temperatura spada poniżej -20 st. Celcjusza, w pokojach wynosi stale -2  stopnie. Goście hotelowi na czas pobytu wyposażani są w skóry zwierzęce i  śpiwory, a hotelowy bar serwuje kolorowe drinki i posiłki podawane na  talerzach rzeźbionych z lodu. Cena pokoju: około 90 euro za dobę – można  tu wypoczywać do maja każdego roku
 
 
Rumunia, w obiegowej opinii  jest krajem biednym – ale jak większość państw tego regionu w ostatnich  latach przeszła wielkie zmiany, i  kto tam jeszcze nie dotarł, warto, by  rozważył wyjazd. Jeżeli zdecydujemy się na podróż własnym samochodem,  tygodniowa wycieczka do Eforie Nord nad Morzem Czarnym kosztować będzie  około 900 zł (hotel z trzema lub czterema gwiazdkami kilkadziesiąt  metrów od plaży). Jeśli interesujące są dla nas różne atrakcje  turystyczne Rumunii i chcemy zwiedzić niemal wszystko, co warte jest  zobaczenia, uda nam się to, gdy wykupimy wycieczkę już za 2000 zł. Dla  najbardziej ciekawych świata i niezależnych, najlepszą opcją będzie jak  zwykle samodzielna wycieczka z przewodnikiem w ręku.
 
Autorem artykułu jest KATJA SZALEK
http://eprzewodnicy.pl/pl.php