RNAV Spotting, czyli jak uwiecznić samolot
Entuzjaści lotnictwa
Spotting to termin oznaczający aktywność polegającą na obserwowaniu i fotografowaniu ruchomych obiektów, w tym wypadku natomiast obiektami są samoloty poruszające się na pułapach tranzytowych, czyli RNAV (skrót od angielskiego Area Navigation – nawigacji obszarowej). RNAV spotterzy to zatem osoby, które tak fascynuje widok latających maszyn, że nie są w stanie oderwać od nich wzroku. Co więcej, śledzą oni mapy dróg lotniczych, aby dowiedzieć się kiedy i w jakim miejscu muszą się znaleźć, aby móc podziwiać konkretny samolot. Część spotterów ogranicza się do samej obserwacji, niekiedy z wykorzystaniem przyrządów optycznych, niekiedy wyłącznie gołym okiem. Jednak sporo z nich stara się dodatkowo uwiecznić przelatujące nad głową obiekty, do czego wykorzystują przeważnie aparaty lustrzanki. Oczywiście samoloty można też fotografować przy pomocy najprostszych modeli aparatów kompaktowych, jednak nie zagwarantują one jakości choćby zbliżonej do tej, którą zapewniają lustrzanki cyfrowe. Istotnym aspektem jest bowiem możliwość wymiany „szkieł”, czyli obiektywów. Z uwagi na niemałe odległości od fotografowanego obiektu, część spotterów sięga nawet po teleskopy.
Trudne warunki
Samą obserwację możemy prowadzić oczywiście o dowolnej porze dnia i nocy, jeśli tylko posiadamy odpowiedni sprzęt lub pozwala nam na to lokalizacja. Jednak fotografowanie samolotów nie należy do łatwych, ponieważ poza dobrym osprzętem na jakość zdjęć wpływa wiele czynników, takich jak np. wilgotność powietrza, wiatr, czy temperatura. Trudne jest także kadrowanie, ponieważ obiekt cały czas porusza się z niemałą prędkością, co jest szczególnie odczuwalne kiedy obserwujemy go na dużym zbliżeniu. Najbardziej sprzyjające warunki uzyskamy oczywiście wówczas, kiedy niebo będzie bezchmurne, a samolot doskonale widoczny. W zależności od pory dnia będziemy mieli okazję dostrzec różne szczegóły – nocą będą to np. światła z kabiny pasażerskiej, a o brzasku i przy zachodzie słońca lepiej widoczne będą smugi kondensacyjne.
Jeśli i nas fascynuje widok samolotów i chcielibyśmy rozpocząć swoją przygodę z RNAV Spottingiem, na początek najlepiej będzie odwiedzić fora internetowe zrzeszające miłośników tego typu aktywności. Z pewnością pomogą nam oni uzyskać niezbędną wiedzę na temat najlepszych miejsc do prowadzenia obserwacji czy optymalnych ustawień aparatu.