Ruszaj się na zdrowie!

Od najmłodszych lat słyszymy, że ruch to zdrowie. Ćwiczymy więc na lekcjach wychowania fizycznego. Jednak kiedy dorastamy i nie mamy już takiego obowiązku, zapominamy o regularnym treningu. Czasem jest to spowodowane brakiem czasu, innym razem winne jest nasze lenistwo. Tymczasem aktywność fizyczna naprawdę bardzo korzystnie wpływa na nasz organizm. Bez regularnego, chociażby krótkiego treningu zaczyna on gorzej funkcjonować.

Zalety aktywności fizycznej
 
Korzyści wynikających z aktywności fizycznej jest mnóstwo. Osoba, która uprawia sport ma zdrowsze kości, poprawia się u niej funkcjonowanie układu krwionośnego oraz mięśniowego. Ponadto regularne ćwiczenia chronią przed osteoporozą, cukrzycą oraz rakiem jelita grubego. Z pewnością wszystkie panie zgodzą się, że jedną z najważniejszych korzyści wynikających z uprawiania sportu jest efektywniejsze spalanie kalorii. Systematyczne ćwiczenia pomagają zgubić zbędne kilogramy, pozbyć się cellulitu, dzięki nim sylwetka staje się smuklejsza.
 
Aktywność fizyczna to nie tylko korzyści dla ciała, ale również dla ducha. Naukowcy udowodnili, że podczas ćwiczeń uwalnia się serotonina, czyli hormon szczęścia. Po wyczerpującym treningu, będziemy więc mieli lepsze samopoczucie. To jednak nie wszystko. Regularne uprawianie sportu sprawia, że poprawia się funkcjonowanie naszego organizmu, a przecież wszyscy doskonale znamy powiedzenie: „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Kiedy jesteśmy zdrowsi, wówczas po prostu czujemy się lepiej.
 
Niewątpliwą zaletą systematycznego uprawiania sportu jest również znaczna poprawa kondycji fizycznej. Stajemy się sprawniejsi, szybciej wykonujemy pewne czynności, a ile radości sprawia pokonanie wysokich schodów bez zadyszki!
 
Ćwicz z głową!
 
Wiemy już, że jeśli chcemy być zdrowi i szczęśliwi, powinniśmy regularnie ćwiczyć. Jednak zanim rozpoczniemy treningi, należy odpowiednio się do nich przygotować. Powinniśmy przede wszystkim pamiętać o krótkiej rozgrzewce. Dzięki temu unikniemy wielu groźnych kontuzji i wizyty u ortopedy. Nie można przesadzać z czasem oraz intensywnością ćwiczeń. Przetrenowanie może skończyć się zakwasami oraz... zniechęceniem do dalszego rozwijania swojej sprawności.
 
Jakie ćwiczenia wybrać?

 
Aby jak najlepiej rozwinąć swoją sprawność i zadbać o swoje zdrowie, warto postawić na różnorodne ćwiczenia. Dzięki bieganiu oraz jeździe na rowerze organizm jest dotleniony, lepiej funkcjonuje układ krwionośny, obniża się poziom cholesterolu. Fitness pozwala zrzucić nadmiar kilogramów. Pływanie dobroczynnie wpływa na układ mięśniowy oraz pomaga wysmuklić sylwetkę. Jeśli chcemy pozbyć się „oponek”, dobrym pomysłem jest wykonywanie popularnych brzuszków.
 
Bardzo ważne jest to, aby lubić to, co się robi. Dlatego też jeśli nie lubisz trenować na siłowni, a uwielbiasz ruch na świeżym powietrzu, nie warto zmieniać swoich upodobań. Z pewnością znacznie lepsze efekty przyniosą ćwiczenia, które lubimy wykonywać. Będziemy przy tym bardziej systematyczni i nie ulegniemy tak łatwo zniechęceniu.
 

Artykuł pochodzi z serwisu ranking.abcZdrowie.pl