Data publikacji: 2013-08-01 08:54
Wiele milionów lat temu na terenie dzisiejszej Jury Krakowsko-Częstochowskiej był ocean. Dziś po nim pozostały piękne ostańce, jaskinie i wzgórza. W właśnie w te jurajskie skały król Polski Kazimierz III Wielki wkomponował wspaniałe zamki, które strzegły traktu do Krakowa. Zamki te przez wiele lat zdobywały swoją sławę. Były one rozbudowywane do wspaniałych rezydencji - czasem nawet mogących rywalizować z samym zamkiem na Wawelu. Tak było w przypadku zamku Ogrodzieniec, który dzięki Bonerom zyskał sławę najpiękniejszego zamku w ówczesnej Polsce.
Data publikacji: 2013-08-01 08:31
Najczęściej wymieniane w krakowskich opowieściach o duchach, widmo młodej, pięknej kobiety w czarnej szacie, z długimi czarnymi włosami pojawia się i dziś, choć dawny Pałac Wielopolskich od stu lat z góra został zamieniony na urząd miejski.
Data publikacji: 2013-07-30 09:21
W dzieciństwie fascynowały go opowieści o indiańskich zapomnianych miastach, przede wszystkim te dotyczące legendarnego Vitcos - ostatniego bastionu Inków walczących z Hiszpanami najeżdżającymi ich kraj.
Data publikacji: 2013-07-23 08:57
Miasto Korcula, największe z miast wyspy, jest uważane za miejsce narodzin bardzo słynnego kupca i podróżnika Marco Polo, który urodził się 15 września 1254. Wraz z ojcem i stryjem Marco Polo dotarł do Chin, przemierzając Jedwabny Szlak. Byli oni jednymi z pierwszych przedstawicieli Zachodu, którzy dotarli do Państwa Środka. Marco Polo uważany jest za jednego z największych podróżników świata, lecz ludzie żyjący w jego czasach uznawali go raczej za gawędziarza, a jego opowieści za fantastyczne i zmyślone. Pewne elementy jego relacji oraz brak bezpośrednich śladów jego obecności na dworze cesarskim w kronikach chińskich sprawiły, że w dzisiejszych czasach pojawiają się głosy powątpiewające w podróże Marco Polo.
Data publikacji: 2013-07-03 08:49
Dlatego geografowie wytyczyli abstrakcyjną granicę dzielącą Azję i Europę, zgodnie z którą, Gruzja formalnie leży w Azji. Niemniej Gruzini, których kraj przez wieki kształtowała chrześcijańska cywilizacja, uważają się za Europejczyków. Topografia terenu Gruzji jest bardzo urozmaicona, na domiar tego poszczególne regiony kraju różnią się pomiędzy sobą doświadczeniami historycznymi, gospodarką, dialektem i tradycjami, dlatego wykształciło się tu wiele regionalizmów.
Data publikacji: 2013-06-21 12:33
W dawnym Pałacu Działyńskich w Kórniku w pobliżu Poznania pojawia się nocami widmo dawnej pani tego zamku Teofili Z Działdyńskich Szołdrskiej Potulickiej.