Skok z wieżowca, czyli dream jumping
Dream jumping jest to odmiana skoków na bungee z tym, że skacze się z wysokich budynków takich jak wieżowce. Istotną różnicą jest również zastosowanie układu asekuracyjnego w postaci 5 lin połączonych w literę U, dzięki czemu skoczek może wykonać bardzo długi skok na elastycznej gumie. Ta dyscyplina sportowa powstała dzięki Tomaszowi Zielińskiemu, który opatentował ją w 1997 roku. Pierwszy skok z siedmiu metrów odbył się w Głogowie, teraźniejszy rekord do 215 metrów wysokości z czego długość skoku wyniosła 180 metrów.
Nazwa dream jump wzięła się od przedstawienia skoku jako snu o lataniu, a także pokonywaniu własnych obaw czy ograniczeń. Efektem jest spora dawka adrenaliny, wrażeń, radości, a także najróżniejszych emocji.
Podczas skoków możliwe jest wykonywanie ewolucji oraz akrobacji, takich jak gwiazdy czy salta. Zabezpieczony układ pozwala na dosyć spore poczucie bezpieczeństwa, wysoki komfort, a także swobodny lot. Dzięki temu ta dyscyplina sportowa odpowiada nawet osobom, które dotąd bały się skoków na bungee. Dream jumping daje znacznie większe poczucie bezpieczeństwa, a także przyjemniejsze spadanie i lądowanie.
Skoczkowie dream jumpingu twierdzą, że ten sport jest idealnym sposobem na pozbycie się stresu oraz odcięcie od codziennych problemów. Do zdecydowanych plusów można zaliczyć łagodne i zarazem harmonijne lądowanie, które pozwala na kontrolę całego ciała. Podczas skoku mamy pełną swobodę ruchów, dzięki czemu możliwe jest wykonywanie akrobacji oraz ewolucji. Swobodne spadanie jest możliwe przez 90% wysokości obiektu, z którego skaczemy. Jest to kuszące, zwłaszcza dla osób, dla których bungee to za mało i poszukują bardziej interesujących alternatyw.
Dream jumping pozwala na kontrolowaną adrenalinę oraz czerpanie ogromnej ilości radości. Miłośników tego sportu jest coraz więcej. W Polsce znajdziemy kilka miejsc, w których można uprawiać dream jumping. Z pewnością jest to propozycja, którą warto rozważyć i przetestować.