Spektakularna ucieczka od rutyny
Gap year to ożywcza przerwa między kolejnymi etapami życia. Jest to czas, jaki poświęcamy na poznanie i doświadczenie czegoś nowego, w zupełnie innych warunkach. Zazwyczaj, tego typu przerwę realizuje się w trakcie studiów, jednak coraz częściej decydują się na nią ludzie, zwyczajnie znudzeni pracą i szarym życiem. W Polsce taka forma łamania schematów dopiero raczkuje, ale już znalazła wielu oddanych zwolenników. Polacy zyskują coraz większą świadomość – chcą poznawać świat i poszerzać horyzonty. Nudne, schematyczne życie po prostu przestaje ludziom wystarczać – pragną oni czegoś więcej niż kolorowej, telewizyjnej namiastki szczęścia.
Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, dlatego zbyt długie tkwienie w martwym punkcie może powodować wypalenie. Zamiast uderzać głową w ścianę, lepiej cofnąć się o krok i spojrzeć na życie z dystansu. Czasami nowe impulsy potrafią uratować człowieka przed popadnięciem w beznadzieję. Tak więc przerwa w karierze, paradoksalnie, może ją ożywić. Wypalony pracownik nie wykorzystuje nawet połowy swojego potencjału. Tak więc zadowolony pracownik, to efektywny pracownik.
Daj się ponieść wyobraźni. Twoja podróż może być spektakularną wyprawą wokół świata, ale może też być odwiedzeniem kilku wymarzonych miejsc. Wsłuchajmy się w siebie i pomyślmy co tak naprawdę chcielibyśmy zobaczyć i przeżyć przed śmiercią. Wybierzmy te miejsca, które sami chcielibyśmy poznać, nie zaś te, które są promowane przez wszelkie przewodniki. To ma być nasza podróż – podróż, która będzie naszą inwestycją w wyjątkowe, inspirujące wspomnienia.
Cel uświęca środki. Tak więc pieniądze i sposób zaczepienia się w danym miejscu wybierzemy po podjęciu decyzji, gdzie i jak chcemy spędzić czas. Możemy więc na przykład spełnić swoje marzenie i zatrudnić się na rok w szkockiej fabryce złotej whisky. Możemy równie dobrze poszukać zajęcia w afrykańskich rezerwatach, opiekujących się słoniami – ogranicza nas tylko wyobraźnia. Musimy też zdecydować czy wybierzemy się autem, pociągiem, autostopem czy może nabędziemy lotniczy bilet RTW (Round the World). Możemy też skorzystać ze specjalnych portali, oferujących gościnę i kontakt z mieszkańcami danych regionów (np. Hospitality Club czy Couchsurfing). Najważniejsze jest podjęcie decyzji, reszta to już tylko organizacyjne formalności.