Spełnij marzenie o lataniu z wingsuit

Leonardo da Vinci  powiedział niegdyś: „Gdy już posmakowałeś lotu, zawsze będziesz chodzić po ziemi z oczami utkwionymi w niebo, bo tam właśnie byłeś i tam zawsze będziesz pragnął powrócić”. Podobno tak dzieje się z ludźmi, którzy choć raz w życiu spróbowali sportów powietrznych, a w szczególności wingsuit'u. Co kryje się pod tą obcobrzmiącą nazwą?

Otóż wingsuit to rodzaj sportu powietrznego, który powstał w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Na czym polega? Ogólnie rzecz ujmując, ludzie ubrani w specjalny kombinezon wyskakują, np. z samolotu, a następnie szybują dzięki swojemu kostiumowi. Lot wingsuit kończy się otwarciem spadochronu i bezpiecznym lądowaniem. Powstanie tego sportu jest odpowiedzią na odwieczne marzenia ludzi o lotach w przestworzach i wiąże się bezpośrednio z  wynalezieniem specjalnego kombinezonu zmniejszającego pionową prędkość opadania i zwiększającego prędkość poziomą. Daje to możliwość znacznie dłuższego spadania niż bez użycia takiego stroju.

Czy każdy może spróbować wingsuit'owych wrażeń? Otóż nie jest to takie proste, gdyż zgodnie z zaleceniami Amerykańskiego Stowarzyszenia Spadochronowego, aby wykonać pierwszy skok w wingsuicie, należy mieć wykonane co najmniej 200 klasycznych skoków spadochronowych w ciągu ostatniego półtora roku.



Co jest niezbędne do wykonywania tego ekstremalnego sportu? Po pierwsze i najważniejsze – specjalny kostium, dzięki powstaje duża powierzchnia nośna zdolna wytworzyć siłę hamującą opadanie. Oczywiście, nie jest to powierzchnia na tyle duża, by zapewnić bezpieczne lądowanie – prędkość opadania wciąż jest wysoka, dlatego też nadal niezbędny jest spadochron. Oprócz tego do skoków wingsuitowych potrzeba zwykle wysokiej góry o bardzo spadzistym zboczu oraz wielkiego obszaru poniżej, by móc w pełni wykorzystać możliwości długiego lotu, a także by mieć sporo czasu i miejsca do bezpiecznego lądowania z użyciem spadochronu. Konieczna jest również dobra i bezwietrzna pogoda, ponieważ nawet najmniejszy podmuch wiatru znacząco zwiększa ryzyko bardzo niebezpiecznych turbulencji, trudnych do opanowania i mogących doprowadzić do tragicznego końca bajecznie rozpoczętego lotu.

Z czasem windsuit doczekał się nowych odmian. Szczególnie spektakularną i dostarczającą kolosalnych dawek emocji jest odmiana wingsuitu zwana proximity lub tracksuit. Jest ona połączeniem wingsuitu i BASE jumpingu, czyli sportu ekstremalnego, polegającego na wykonywaniu skoków spadochronowych z obiektów takich jak: wieżowce, mosty, maszty, urwiska górskie. Sam tracksuit polega na skoku, np. ze szczytu górskiego a następnie bardzo szybkim i niskim przelocie, wykorzystującym naturalnie opadające ukształtowanie terenu, często pomiędzy czubkami drzew lub niżej położonych szczytów.