Spitsbergen (Svalbard)
OPIS I POŁOŻENIE
Spitsbergen to największa wyspa archipelagu Svalbard, stanowiącego najbardziej wysuniętą części Europy. Ponad połowę jego powierzchni pokrywają lodowce. Główne skupisko i jednocześnie stolica Spitsbergenu znajduje się w mieście Longyearbyen.
MOŻLIWOŚCI SPORTOWE
Na terenie Spitsbergen można skorzystać z szeregu atrakcji związanych zarówno z turystyką zimową i letnią. Podczas pory zimowej, gdy występuje tam gruba pokrywa śnieżna, a panująca temperatura jest niska ( od 0°C aż do -30°C), głównymi atrakcjami stają się skutery śnieżne oraz psie zaprzęgi.
Wielką popularnością cieszą się wyprawy na skuterach śnieżnych do rosyjskich osad górniczych, takich jak Barentsburg i Pyramiden. Jest to doskonała opcja poznawania tych pięknych terenów Arktyki. Wyznaczone trasy z reguły nie sprawiają większych trudności nawet amatorom w tej dziedzinie. Całą taką wyprawę można zoorganizować na miejscu korzystając z usług biur turystycznych albo skorzystać z pośrednictwa hotelu.
Wybierając psie zaprzęgi można wybierać pomiędzy kilkugodzinnym przejazdem a kilkudniową wyprawą, połączoną z nocowaniem pod namiotem na łonie natury. Przed wyruszeniem w teren odbywa się obowiązkowe szkolenie z zakresu zaprzęgania psów do sań oraz kierowania zaprzęgiem. Takie doświadczenie połączone z niezwykłą arktyczną przyrodą zapewnia niezapomniane przeżycia. Farma oferująca psie zaprzęgi jest zlokalizowana kilka kilometrów za Longyearbyen, w pobliżu kopalni nr.6. Minimalna stawka wynosi ok. 890 NOK czyli 450 zł. Cena może nie niska, jednak naprawdę przeżycie jest niesamowite.
Podczas pory letniej, tzn. od czerwca do sierpnia, największe atrakcje wiążą się ze statkami, łodziami motorowymi oraz kajakami. Można w tym czasie statkiem popłynąć do Pyramiden, Barentsburga, Tempelfjorden oraz na lodowiec Von Post. Wycieczki kajakowe odbywają się natomiast do Advenfjorden oraz Moskushamn (opuszczona osada górnicza).
Najmniej wymagające i bardzo popularne są wypady łodziami motorowymi do masywu Fuglefjella.
Spitsbergen to rejon arktyczny i trzeba o tym pamiętać. Zdarza się, iż ciężkie warunki pogodowe powodują konieczność odwołania zaplanowanych atrakcji lub ich przełożenia.
INNE ATRAKCJE
Chcąc w pełni poznać to piękne miejsce i jego historię warto udać się do muzeum Svalbardu. Znajduje się tam wiele ciekawych ekspozycji dotyczących zarówno natury, kultury, historii tej okolicy oraz ukazujących sposób wykorzystywania tych terenów przez człowieka. Wejście do muzeum kosztuje ok. 75 NOK (30 zł). Co ciekawe w tym samym na budynku mieści się także Uniwersytet, Norweski Instytut polarny oraz informacja turystyczna Gubernatora Svalbardu.
Z ciekawostek warto dodać, iż Svalbard jest strefą wolnocłową i w Longyearbyen znajduje się ?najdalej położony na północ sklep wolnocłowy?. Za wyjątkiem owoców i warzyw ceny są tam o wiele niższe niż w Norwegii. W sklepie oprócz podstawowych towarów można zakupić pamiątki oraz nawet certyfikat pobytu. Dla niektórych istotną informacją będzie fakt, iż alkohol można zakupić tylko w ograniczonej ilości na podstawie kuponów wydawanych przez biuro gubernatora, w przypadku turystów na podstawie biletu lotniczego.
Ciekawą sprawą jest także wizyta w kościele, który tutaj nie jest traktowany wyłącznie jako miejsce kultu, ale stanowi on także miejsce, gdzie można wypić kawę, przeczytać gazetę czy też wysłuchać koncertu.
W Longyearbyen odbywają się różne imprezy sportowe i kulturalne, w tym Polarjazz (koniec stycznia), Tydzień Słońca (w okolicach 8 marca) oraz Svalbardzki maraton narciarski (kwiecień) i pieszy (czerwiec). Po za tym mieszkańcy tych okolic często także wyruszają na weekendowe wypady do swoich pozamiejskich, przypominających igloo, rezydencji.
Krajobraz Spitsbergen oraz jej mieszkańcy są naprawdę niezwykli. Warto wybrać się na ten koniec świata i na własne oczy zobaczyć te cuda natury i poczuć panującą tam atmosferę.
DOJAZD
Znajdując się na terenie Norwegi na Spitsbergen można dostać się za pomocą połączeń samolotowych z Oslo lub Tromso. Taki lot trwa ok 1,5 godziny. Natomiast odległość z lotniska do Longyearbyen (ok. 5 kilometrów) pokonać korzystając z kursującego tam autobusu.
Istnieje oczywiście możliwość dotarcia na Spitsbergen własnym lub wypożyczonym jachtem, czy też statkiem. Brak jest jednak jakiegokolwiek regularnego połączenia.
Lecąc samolotem z Polski należy liczyć się z koniecznością przesadki w Oslo i ewentualnie Kopenhadze. Koszt lotu to ponad 3000zl.
Można także skorzystać z promu wypływającego z Gdańska do Nyneshamn i stamtąd dostać się najpierw do Oslo albo Tromso i następnie już do celu podróży czyli Longyearbyen.
Od obywateli Polski, wybierających się do Norwegii, nie wymaga się specjalnych dokumentów, ale podróżując przez Norwegię trzeba posiadać paszport.