Sposoby na zakwasy
Czym są zakwasy?
Zanim zaczniemy poszukiwać najlepszej metody na zakwasy, warto dowiedzieć się, czym one są i jaki jest proces ich powstawania. Zakwasy, czyli opóźniona bolesność mięśni, to skutek wystąpienia mikroskopijnych uszkodzeń włókien mięśniowych. Doświadczamy tego po intensywnym wysiłku fizycznym. Praca naszych mięśni polega na kurczeniu oraz rozkurczaniu się. Jeśli mięśnie zamiast kurczyć się, są dodatkowo rozciągane, wówczas dochodzi do wspomnianych uszkodzeń. W efekcie po pewnym czasie od zakończenia wysiłku zaczynamy odczuwać dobrze znany nam ból w mięśniach.
Jakiś czas temu uważano, że zakwasy są skutkiem zalegania kwasu mlekowego we włóknach mięśniowych. Teza ta jednak została odrzucona po odkryciu, że kwas mlekowy wchłania się po około 1 do 2 godzin po zakończeniu aktywności fizycznej.
Jak zapobiegać zakwasom?
Zakwasy są wynikiem zbyt intensywnych ćwiczeń, a przez to przeciążenia mięśni. Dlatego też najlepszym sposobem jest mądre zaplanowanie treningu. Sami najlepiej znamy swoje możliwości oraz ograniczenia, więc wybranie najlepszych dla siebie ćwiczeń nie powinno stanowić większego problemu. Jeśli nie uda nam się to od razu, warto uczyć się na własnych błędach i wyciągać odpowiednie wnioski. Z czasem można zwiększać intensywność treningu – bez cierpień. Aby uniknąć bólu mięśni po wysiłku fizycznym, nie należy zapominać o właściwej rozgrzewce. Dzięki temu stopniowo przyzwyczaimy mięśnie do pracy. Osoby, które regularnie uprawiają sport nie powinny zapominać o dostarczeniu swojemu organizmowi odpowiednich składników odżywczych oraz wody. Zdrowy organizm dużo lepiej radzi sobie z regeneracją mięśni, przez co siły szybciej wracają.
Jak radzić sobie z zakwasami?
Często jednak zdarza się, że nie zdążymy się odpowiednio przygotować, rozpoczynamy nową serię ćwiczeń lub dawno nie ćwiczyliśmy. Co wobec tego robić, kiedy zakwasy już się pojawią? Jak złagodzić przykre dolegliwości? Bardzo dobrym pomysłem jest rozluźnienie się tuż po ćwiczeniach w ciepłej kąpieli. Można również odwiedzić solarium lub saunę. To jednak nie wszystko. Fizjoterapeuci oraz osoby aktywnie uprawiające sport polecają, aby po zakończeniu treningu po pewnym czasie wykonać jeszcze kilka lekkich ćwiczeń (trening wytrzymałościowy).
Dzięki zdobytej wiedzy z pewnością wszyscy, którzy kochają aktywność fizyczną (a także ci, którzy zdecydowali się na nią raczej z rozsądku) będą mogli uniknąć przykrych skutków treningu. Najważniejsze jest to, aby wprowadzić przedstawione zasady w życie i ćwiczyć z głową. W efekcie wysiłek stanie się przyjemnym sposobem na spędzenie wolnego czasu.