Sromowce Niżne
Obecnie Sromowce Niżne są połączone, za pomocą kładki pieszo - rowerowej, ze słowackim Czerwonym Klasztorem, co jest ich niemałym walorem turystycznym. Tutaj swój początek ma stara tradycja spływów kajakowych pod Dunajcu.
OPIS I POŁOŻENIE
Sromowce Niżne to jednocześnie jedna z najstarszych i najbardziej znanych miejscowości w Pieninach. Co roku do tej niewielkiej miejscowości zjeżdża wiele turystów. Miasteczko to położone jest pośrodku Pienin, u podnóża Trzech Koron. W tej górskiej wiosce ciągle żywe są tradycje i swoiste obyczaje, które stanowią o niezwykłości tego miejsca.
Obecnie Sromowce Niżne są połączone, za pomocą kładki pieszo - rowerowej, ze słowackim Czerwonym Klasztorem, co jest ich niemałym walorem turystycznym. Warto zaznaczyć, iż tutaj swój początek ma stara tradycja spływów kajakowych pod Dunajcu.
MOŻLIWOŚCI SPORTOWE
Miejscowość Sromowce Niżne to doskonała baza wypadowa na różne wyprawy górskie, tutaj bowiem początek swój mają szlaki turystyczne na Trzy Korony, do Krościenka oraz na Słowację. Ponadto miejscowość słynie z swoich wyjątkowych walorów krajobrazowych i klimatycznych. Wąwóz Sobczański, oddzielający tzw. Pieniny Czorsztyńskie od masywu Trzech Koron, tworzą strome ściany rozciągające się na wysokość 40 metrów, z ukrytymi ścianach jaskiniami.
Popularną atrakcją związana z tradycją tego miejsca jest oczywiście spływ Dunajem, gdyż Sromowce Niżne to jedno z miejsc, obok Czerwonego Klasztoru, gdzie narodził się ten zwyczaj. Dawniej pływano na tzw. dłubankach (łodziach drążonych z pnia topoli i łączony ze sobą). Współcześnie spływ odbywa się na tratwach składających się z pięciu elementów i ma długość ok 6 metrów. Jej części łączy się z pomocą dwóch lin, a trzecia służy do cumowania. Kierowaniem łodzią zajmuje się wykwalifikowany specjalista, nazywany flisakiem. Spływ rozpoczyna się na przystani flisackiej zlokalizowanej w Sromowcach ? Kątach(czyli w Sromowcach Wyżynnych) i zmierza do jedne z dwóch przystani docelowych, zależnie od wybranej trasy. Jedną z nich jest Szczawnica (krótsza trasa, ok 18kilometrów) , drugą miejscowość Krościenko (nieco dłuższa, licząca ok. 23 kilometrów). Sezon trwa od 1 kwietnia do 31 października. Spływ przełomem Dunajca jest doskonałą rozrywką i gwarantuje dużą dawkę adrenaliny.
INNE ATRAKCJE
Na terenie miejscowości znajduje się Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego, które naprawdę warto odwiedzić. Znajdują się w nim ekspozycje dotyczące nie tylko parku narodowego ale także stroje i wyposażenie domów z tej okolicy. Ciekawy jest także ogródek skalny znajdujący się na zewnątrz budynku muzeum, prezentujący roślinność kserotermiczną Pienin (muzeum w okresie letnim letnim jest czynne codziennie do ok. godz. 19, natomiast od marca do listopada do godz. 15, za wyjątkiem poniedziałków, kiedy jest zamknięte).
Ciekawym obiektem zabytkowym jest także drewniany kościół św. Katarzyny (k. XVI w.) oraz jego cenne wyposażenie, w tym gotycki tryptyk z końca XIV wieku z kopią rzeźby Matki Boskiej z Dzieciątkiem (obecnie został on przeniesiony do nowego kościoła), gotycka drewniana chrzcielnica (także przeniesiona obecnie do nowego kościoła). Popularna atrakcją turytyczną jest także Góra Zamkowa (779 m n.p.m.) i najwyżej położone w Polsce ruiny warowni ? Zamku Pienińskiego. Oba miejsca stanowią atrakcje okolic miejscowości Sromowce Niżne.
DOJAZD
Podróżując do miejscowości Sromowce Niżne samochodem najlepiej kierować się na Nowy Targ ( znajduje się on się w odległości ok. 30 kilometrów od Sromowce Niżne) i stamtąd na Szczawnicę, która leży za miejscowością Sromowce Niżne.
Do Nowego Targu kursują bezpośrednie pociągi z Krakowa, Zakopanego, Warszawy i nawet Gdyni i Gdańska. A z Nowego Targu kursują autobusy do miejscowości Sromowce Niżne