Veturilo ma już rok!
Uroczystość odbyła się w tym samym miejscu, w którym rok wcześniej Prezydent Warszawy dokonała oficjalnego otwarcia Veturilo – na Krakowskim Przedmieściu. W przemówieniu Hanny Gronkiewicz – Waltz słychać było radość z tego, że w stolicy pojawiła się moda na rower. Najlepszym tego dowodem jest 168 stacji, w których łącznie do dyspozycji rowerzystów jest 2600 jednośladów. Każdego dnia ponad 100 tysięcy ludzi porusza się publicznymi rowerami po Warszawie.
Znawcy podkreślają, że uruchomienie w stolicy systemu rowerów miejskich będzie wspominane jako jedno z ważniejszych osiągnięć Pani Prezydent.
Poza oficjalną częścią można było wygrać także cenne nagrody takie jak bilet lotniczy dla dwóch osób do dowolnego miasta w Europie, bony o wartości 300 złotych do zrealizowania w Galerii Mokotów i Arkadia oraz telefony ufundowane przez Heyah.
Również 2 sierpnia został upubliczniony raport dotyczący ilości dróg rowerowych w Warszawie. Okazało się, że w stolicy można poruszać się po 325 kilometrach przygotowanych tras rowerowych. Jest to duża ilość, jednakże wciąż za mała w zestawieniu z coraz większą popularnością transportu rowerowego. Według szokujących danych Warszawa będzie mogła zostać okrzyknięta Polską Stolicą Roweru dopiero gdy nadrobi zaległości, czyli szacunkowo w 2048 roku.
Pomimo tego, że cały czas pojawiają się nowe trasy i ścieżki m.in. na Książęcej, Alei Wojska Polskiego czy Spacerowej to i tak jest to zdecydowanie za mało dla coraz większej rzeszy fanów dwóch kółek. Władze stolicy starają się też o dotacje unijne, które mają pomóc w stworzeniu sieci dróg rowerowych, jednakże perspektywa ich otrzymania pojawi się dopiero za około 7 lat.
Życzymy 100 lat systemowi Veturilo i czekamy na szybką realizację rowerowych planów w Warszawie.
Redakcja serwisu Escapador.pl