Weekend majowy na rowerze

Zbliża się długi weekend majowy. Część z nas, chcąc zapomnieć o sprawach bieżących spędzi go błogo wypoczywając na hamaku lub zwiedzając zabytki kultury i przyrody. A co z tymi, którzy lubią spędzać każdą wolną chwilę aktywnie? Może warto rozważyć majówkowy wypad na rowery?

Pogoda na majówkę zapowiada się wyśmienicie. Nad nami ma świecić słoneczko, a termometry mają wskazywać 22-27 stopni Celsjusza, a w niektórych częściach kraju może dojść nawet do +30. Niestety mogą pojawić się miejscowe burze, ale to przecież nic strasznego dla prawdziwego turysty.

W maju przyroda pełną parą budzi się do życia, dlatego też, wybierając się na wypad rowerowy warto rozważyć tereny, gdzie otaczający nas krajobraz będzie zapierał dech w piersiach. Zróbmy to dla naszego zdrowia.

Przed rowerową wyprawą majówkową

Przed wyruszeniem w podróż należy sprawdzić czy nasze rowery są sprawne. Należy sprawdzić ciśnienie w kołach, stan hamulców oraz czy posiadamy przy naszym rowerze odblaski. Nie wolno również zapomnieć o KASKACH! Nie zapomnijmy o komplecie kluczy ? nie ma ich dużo, a mogą uratować nasz majówkowy wypad. Aby uniknąć obciachu na trasie polecamy nasmarowanie wszystkich części ruchomy, a zwłaszcza łańcuch. Po co mają nas słyszeć w całej okolicy?

Rower gotowy, czas na nas



Mając już pewność, że nasz rower jest w pełni sprawny zabieramy się za siebie. Wybierając się w podróż należy się odpowiednio ubrać. Ubrania takie muszą dobrze odprowadzać pot, jednocześnie zatrzymując ciepłotę ciała.
Szykując swój strój na rowerową wyprawę zapomnijcie o bawełnianym T-shirt. Nie jest odpowiedni ponieważ nie odprowadza potu i po chwili staje się mokry. Zdecydowanie zalecamy stosowanie cienkich, syntetycznych tkanin, które znakomicie odprowadzają wilgoć. Spodnie lub spodenki powinny być wyposażone w wkładkę z cienkiej gąbki obszytej irchą. Wkładka taka zmniejszy dyskomfort spowodowany długim siedzeniu w specyficznej pozycji. Gdy zrobi nam się za zimno na samą koszulkę zalecamy stosowanie polarów, które świetnie spisują się w takich sytuacjach, zatrzymując ciepło. O butach nie będziemy się rozpisywać, ponieważ chyba każda pani wie, że szpilki w drodze na Giewont oraz na rower to zły pomysł. Aby uzupełnić całość warto zabrać ze sobą okulary, które uchronią nas przed wpadnięciem czegoś do oka i uchronią nas przed promieniami UV a także o wiatrówce, które sprawdzi się podczas deszczu lub silnego wiatru.
 
Wybór majówkowej trasy

Mamy już sprawny rower i odpowiednie ubranie. Czas na wybór odpowiedniej trasy. Tras rowerowych, w pobliżu pięknych miejsc w Polsce mamy bardzo dużo. Głównym czynnikiem doboru trasy na pierwszym miejscu powinno być oszacowanie na ile jesteśmy przygotowani fizycznie. Niektóre szlaki rowerowe mają od kilkudziesięciu do nawet kilkuset kilometrów.

Taki wysiłek dla człowieka spędzającego po 8 godzin dziennie za biurkiem nie jest czymś naturalnym dlatego polecamy ? mierzcie siły na zamiary. Przy doborze odpowiedniej trasy ważny jest też, o czym wcześniej nie wspominaliśmy, odpowiedni rower. Nie każdy będzie nadawał się w ciężki teren. Dopiero na trzecim miejscu plasuje się wybór trasy pod względem walorów turystycznych.



Obierając właściwie powyższe trzy parametry doboru trasy możemy wziąć mapę szlaków turystycznych w dłoń i zacząć jeździć palcem po mapie. W zależności od upodobań możemy wybrać trasę na której znajdują się interesujące zabytki kulturowe lub taką na szlaku której będziemy podziwiać piękno naszego kraju. Oczywiście są tez takie szlaki, które łącza w sobie walory przyrodnicze i zabytki budownictwa i kultury ? takie szlaki polecamy najbardziej.

Pamiętajmy o trzymaniu się wybranego szlaku!

Mamy nadzieję, że powyższy opis będzie dla Was pomocny przy planowaniu wyprawy rowerowej. Niech piękne chwile spędzone na łonie natury, połączone z poprawą tężyzny fizycznej pozostaną w Waszej pamięci jak najdłużej. 

Autorem jest Marceli Szpak
www.artelis.pl