Zielona rowerowa siódemka
Z pokonaniem trasy poradzą są nie tylko zapaleni rowerzyści, ale także ci średnio zaawansowani. Nie potrzeba tutaj żadnego profesjonalnego sprzętu ani nadzwyczajnej kondycji. Trasa sprzyja postojom i podziwianiu okolicy, także dostosowując tempo do swoich możliwości można dojechać do celu bez większych problemów.
Rowerową siódemkę możemy podzielić na kilka etapów.
Pierwszy to 70km. odcinek z Warszawy do Sochocina. Najciekawszy element tej trasy to przeprawa mostami w Nowym Dworze Mazowieckim, najpierw przez Wisłę później przez Narew. Piękne widoki nie tylko samych rzek, ale i rozlewisk które tworzą dają motywację do jazdy.
Kolejny etap wiedzie z Sochocina do Mławy. Pojedziemy tutaj w otoczeniu drzew i zabytkowych przydrożnych cmentarzy charakterystycznych dla tego regionu. Pokonując kolejne 70km możemy zwiedzić Mławę. Warte obejrzenia są Kościół Parafialny Św. Trójcy z 1477r. i XVII- wieczny miejski ratusz.
Z Mławy wyruszamy do Grunwaldu, prosto na pole bitwy z 1410r. By podziwiać słynne grunwaldzkie pola musimy pokonać 50km. Niedaleko nich warto również odwiedzić Dylewską Górę – najwyższy mazurski szczyt.
Wiele zabytków czeka na nas w kolejnej odsłonie trasy. 40 km od Grunwaldu leży Ostróda ze swoją wyjątkową gotycką zabudową z XIII wieku.
Jadąc dalej, aż do Elbląga nie możemy pominąć Morąga. Warto na chwilę zsiąść z roweru i obejrzeć gotycki ratusz z 1444r. czy też Pałac z drugiej polowy XVI wieku. W kolejnej części trasy trafimy do Pasłęka, a tam na zwiedzanie czeka zbudowany ok. 1320r. zamek krzyżacki.
Ostatni już odcinek trasy wiedzie przez Pomorze, trasę uprzyjemnia nadmorski klimat i morska bryza. Po pokonaniu 72km. osiągniemy cel podróży – Gdańsk. W tym mieście trzeba zagościć na dłużej by poznać jego najpiękniejsze miejsca.